11. veebruar 1998 kell 22:00

Birzhai kombinaat rõhutab kvaliteeti

Üleminek madala kasumimarginaaliga toodangult kvaliteettoodetele on suurendanud Leedu Birzhai piimakombinaadi kasumit ja parandanud reputatsiooni, mis on kasuks tulnud uute turgude hõlvamisel.

Kvaliteediga tootja tuntus on tulnud võrreldes konkurentidega paremast tehnilisest baasist, millesse tehtud investeeringud on oskuslikult finantseeritud.

Võrreldes teiste Leedu piimatöösturitega on Birzhai tootevalik tavatult lai, kombinaat valmistab enam kui 40 tootenimetust. Põhirõhk on kohupiimatoodetel ja jogurtitel, hiljuti hakkas kombinaat valmistama ka feta-juustu, dieetjogurteid ja maitsestatud piimajooke.

Hea märk kombinaadi arengustrateegiast on tootevaliku kaasaskäimine ühiskonnas valitsevate suundumustega -- näiteks võib tuua dieeti pidavatele inimestele valmistatud vitaminiseeritud jogurteid või mugavate ja loodusesõbralike pakendite kasutuselevõttu.

Birzhai tõi uuesti kasutusele ka pudelipiima, mis osutus üllatavalt populaarseks.

Ettevõte ostis ära Kaunases asuva juustutehase, et hakata edaspidi tootma ka tavalist juustu.

Järjest suureneva kodumaise konkurentsi tingimustes on ettevõttel edukalt õnnestunud kasvatada ekspordi osakaalu müügikäibes.

Ekspordipartnerite hulgas on Saksamaa, Taani, Holland, Prantsusmaa, Mehhiko ja Jaapan, lisaks idanaabrid ja Balti riigid.

Kasulikuks on osutunud 1997. aasta alguses jõustunud Balti vabakaubanduskokkulepe, mille abil kasvas firma eksport Lätti 1997. aasta esimesel poolel 10,5 protsendini koguekspordist.

Birzhai majandusnäitajaid iseloomustab kasvav käive ja suurenevad kulutused transpordile ja ladustamisele. 1996. aasta kasumist arvestati ühekordse amortisatsioonikuluna maha 2,5 miljonit litti, mis vähendas aasta puhaskasumit üle kahe korra.

Alates 1997. aastast sai Birzhai riigilt kolmeaastase täieliku maksuvabastuse ja pärast seda veel kolmeaastase 50protsendilise maksusoodustuse.

Auditeerimata andmetel oli Birzhai 1997. aasta netokäive 120,2 miljonit ja kasum 4 miljonit litti.

Birzhai piimakombinaat loodi 1926. aastal, Nõukogude ajal kuulus ettevõte Panevezhyse piimakombinaadi gruppi ning ja erastati iseseisva firmana 1992. aastal.

Hetkel kuum