Roomast miljardite eest lepinguid

12. veebruar 1998, 00:00

Mitmetest vääratustest ja Venemaa presidendi tervisemuredest varjutatud visiidi käigus allkirjastasid Boriss Jeltsin ja Itaalia peaminister Romano Prodi rea lepinguid, mis näevad muu hulgas ette kahe riigi kaubavahetuse elavdamise praeguselt 6,2 miljardilt dollarilt 15,2 miljardile dollarile.

Kohtumisel Itaalia ärimeestega pakkus Jeltsin koostööd mitme projekti juures, eelkõige Musta mere Novorossiiski sadama laiendamisel ja Läänemere Ust-Luga sadama ehitamisel.

Kõige paljutõotavamad koostöösektorid on lennundus, autotööstus ja merelaevandus, ütles Jeltsin. Ühtlasi tervitas president Itaalia pankade otsust avada Venemaale uus 260 miljoni dollariline krediidiliin.

Majandussuhted Euroopaga on Venemaa jaoks prioriteet, ütles Jeltsin ning lubas kaitsta Venemaale investeerivate Itaalia ärimeeste huve.

Visiidi käigus sõlmitud lepingutest oli mahult suurim Venemaa gaasihiiglase Gazpromi ja Itaalia energeetikafirma ENI vahel sõlmitud 2 miljardi dollari suurune strateegilise koostöö kokkulepe, mille eesmärk on ühiste gaasi- ja naftaprojektide käivitamine Venemaal ja välisriikides.

Kokkulepe hõlmab ka naftamaardlate uurimise ja hõlvamise Astrahani piirkonnas.

Teine suurem tehing oli Venemaa suuruselt teise autotootja GAZi ja Itaalia Fiati 854 miljoni dollari suurune leping, mis näeb ette aastas 150 000 sõiduki tootmise. Tegemist on seni suurima välisinvesteeringuga Venemaa autotööstusesse.

Jeltsini pressiesindaja Sergei Jastr?emski sõnul kuulub nii GAZile kui Fiatile uues ühisettevõttes 40 protsenti ning veidi vähem kui 20 protsenti Euroopa arengu- ja rekonstruktsioonipangale (EBRD).

EBRD toetab autotööstuse projekti 240 miljoni dollariga, millest 70 miljonit dollarit investeeritakse aktsiakapitali ning teine 70 miljonit antakse laenudena. EBRD juhib ka pankade sündikaati, mis laenab ühisettevõttele 100 miljonit dollarit.

Ühisettevõttes on kavas Venemaal aastas toota kuni 150 000 Fiat Sienat, Fiat Mareat ja Palio Weekendi. Seni tootis GAZ veoautosid ja sõiduautosid Volga.

Väiksematest tehingutest kirjutati alla 250 miljoni dollari suurune kokkulepe Itaalia transpordifirma Breda busside müümiseks Peterburi linnale ja hiljem bussitootmise alustamiseks ning 100 miljoni dollariline leping firmaga Merloni pesumasinate tootmise alustamiseks Moskva regioonis.

«Kui kõik lepingud realiseeruvad, kasvab investeeringute maht kolme miljardi dollari võrra,» ütles Venemaa esimene asepeaminister Boriss Nemtsov. «Itaaliast saab olulisemaid välisinvestoreid Venemaal,» jätkas ta, rõhutades kokkulepete strateegilist tähtsust. REUTER-INTERFAX-BNS-ÄP

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. November 2011, 18:11

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing