12. veebruar 1998 kell 22:00

Kaubanduskoda pakub kiiremat maareformi

Kaubanduskoda esitas eile riigikogu maaelu komisjonile ettepaneku rakendada maa ostueesõigusega erastamisel senist maa maksustamishinda ainult nendele isikutele, kes esitasid avalduse selle aasta 1. jaanuariks.

Kaubanduskoja peadirektori Toomas Tamsare sõnul tehti ettepanek maareformiseadust muuta sellepärast, et ilmselt ei jõua kohalikud omavalitsused selle aasta lõpuks kõiki avaldusi läbi vaadata.

«Ettevõtjad on oma avalduse esitanud, kuid tõenäoliselt ei saa nad siiski maad selle aasta jooksul erastada,» ütles Tamsar. «Järgmisel aastal aga peavad nad sama maa erastamise eest maksma rohkem, vaatamata sellele, et esitasid taotluse õigel ajal.»

Ettevõtjate sõnul viivitavad omavalitsused praegu maa erastamisega meelega, et järgmisel aastal kõrgemat hinda küsida.

Tamsare sõnul probleem eriti terav Tallinnas. «Mitte keegi linnavalitsusest ei oska öelda, millal avalduste menetlemisega ühele poole saadakse,» nentis Tamsar. «Samuti ei ütle nad, kui palju avaldusi praegu töös on.»

Haapsalu linnavalitsuse reformiosakonna spetsialist Marju Viira ütles, et selle aasta lõpuks Haapsalus kindlasti erastamisega ühele poole ei jõuta. Samas aga eitas ta väidet, nagu võiksid omavalitsused erastamisega tahtlikult venitada. Haapsalu linnavalitsusse on praeguseks erastamistaotlusi laekunud üle 800.

Maaelukomisjonist öeldi, et komisjon hakkab kirjas tehtud ettepanekuid arutama järgmisel nädalal.

Praeguse korra järgi on kuni selle aasta lõpuni maa ostueesõigusega erastamisel müügihinnaks maa 1993. aasta maksustamishind.

Hetkel kuum