Belgia

16. veebruar 1998, 00:00

Belgia on suurima välisinvestorite kontsentratsiooniga riik maailmas. Samaaegselt on Belgia maailma suurim eksportija ühe elaniku kohta. Ligi 50% tööstuslikust toodangust eksporditakse.

Belgia on konstitutsiooniline monarhia, asutatud 1830. aastal, ja pika demokraatliku traditsiooniga riik. 1994. aastal sai Belgiast föderaalne riik. Seadusandlik võim on senatil ja esindajate kojal (liikmed valitakse neljaks aastaks). Täitevvõim on peaministril ja ministrite kabinetil, kelle määrab kuningas, kuigi sisuliselt on valitsus vastutav parlamendi ees. Koalitsioonivalitsus on traditsioniliselt olnud moodustatud kahe või kolme juhtiva partei -- kristlike demokraatide, sotsialistide ja liberaalide poolt.

Flandrial, Wallonial ja Brüsselil on oma nõukogu ja valitsus, millel on regionaalne kompetents.

Belgia on ühinenud Luksemburgiga Belgia-Luksemburgi majanduslikku ja rahalisse ühendusse.

Välisettevõte võib teostada äritegevust Belgias filiaali või tütarettevõtte kaudu.

Filiaali registreerimine on üldjuhul vähem populaarne kui tütarettevõtte asutamine, sest:

 • filiaali registreerimisega seotud dokumentatsioon ja asjaajamine on tihtipeale sama mahukas;
 • filiaali vastutus ei ole piiratud, s.t et välismaa äriühing vastutab oma varadega Belgia filiaali kreeditoride ees;
 • välismaa äriühingul tuleb avaldada Belgias oma aastaaruanne.
 • Filiaali registreerimine on eeliseks tegevuse algperioodil, sest võimaldab välismaa äriühingul maha arvata filiaali kahjumid oma maksustatavast tulust.

  Põhilised äriühenduste vormid on:

 • aktsiaselts -- Société Anonyme (S.A.) või Naamloze Vennootschap (N.V.) on välisinvestorite poolt kõige sagedamini kasutatav vorm;
 • osaühing -- Société Privée ? Responsabilité Limitée(S.P.R.L) või Besloten Vennootschap met Beperkte aansrapkelijkheid (B.V.B.A.);
 • täisühing -- Société en Nom Collectif(S.N.C.) või Vennootschap onder Firma (V.O.F.);
 • usaldusühing ehk Société en Commandite Simple (S.C.S.) või Gewone Commanditaire Vennootschap (G.C.V.);
 • ühistu piiratud või piiramata vastutusega ehk Société Coopérative ? Responsabilité Limitée (või Illimitée) (S.C.) või Coöperatieve Vennootschap met Beperkte (või Onbeperkte) Aansprakelijkheid (C.V.).
 • Aktsiaseltsi asutamiseks on vaja notariaalset tõestatud otsust. Aktsiaseltsil peab olema vähemalt kaks hääleõiguslikku aktsionäri. Minimaalne aktsiakapital on 2 500 000 Belgia franki, mis peab olema täielikult märgitud ja sissemakstud. Mitterahalisi sissemakseid aktsiakapitali peab hindama sõltumatu audiitor. Asutajad peavad esitama finantsplaani kaheks aastaks.

  Aktsiaselti juhatus on vähemalt kolmeliikmeline, nende residentsus ei ole oluline. Mitteresidendist juhatuse liikmel peab aktiivse juhtimises osalemise korral olema tööluba, juhul kui ta ei ole mõne Euroopa Liidu riigi kodanik.

  Osaühingu asutamiseks on samuti nõutav notariaalselt kinnitatud otsus. Miinimumkapitali suurus on 750 000 Belgia franki, mis peab olema täielikult märgitud. Sisse peab olema makstud vähemalt 250 000 franki. Osaühingul võib olla ka üks osanik. Juhul kui see osanik on füüsiline isik ja asutab üksi ka teise osaühingu, on tal piiramatu isiklik vastutus teise osaühingu kohustuste eest.

  Juriidilisel isikul, kes on osaühingu ainuosanik, on piiramatu vastutus osaühingu kohustuste ees.

  Osaühing ei saa müüa oma osasid avalikult ega väljastada võlakirju. Ainsaks krediteerimise allikaks on pangalaen, kusjuures pangad nõuavad tihtipeale omanike- või juhatusepoolseid garantiisid.

  Ühistu asutamiseks on vaja vähemalt kolme isikut. Reeglid on sarnased aktsiaseltsi või osaühinguga. Miinimumkapital on 750 000 Belgia franki.

  Ühistu piiramatu vastutusega on kõige paindlikum vorm, võttes arvesse, et tal ei ole miinimumkapitali nõuet. Asutajaid peab olema vähemalt kolm, kuid notariaalset kinnitust ja finantsplaani ei ole vaja esitada.

  Residendist ettevõtted maksavad tulumaksu kõigilt oma tuludelt. Alates 1994. aastast on tulumaksu määr 39% pluss 3% lisamaks sellest -- kokku 41,17%. Juhul kui ettevõtte (residendi või mitteresidendi) tulu ei ületa 13 000 000 franki, kehtib alandatud tulumaksumäär, mida sõltuvalt maksustatava tulu suurusest rakendatakse järgnevalt:

 • kuni 1 000 000 franki -- 28,84%;
 • 1 000 000 kuni 3 600 000 franki -- 37,08%;
 • 3 600 000 kuni 13 000 000 frnaki -- 42,23%;
 • kui maksustatav tulu ületab 13 000 000 franki, siis on tulumaks 40,17% kogu tulult.
 • Antud tulumaksusoodustus ei kehti finantsettevõtetele, ettevõtetele, kelle aktsiakapitalist on üle 50% teise ettevõtte omandis, ettevõtetele, kes maksavad dividende enam kui 13% oma sissemakstud kapitalist ja veel mitmel juhul. Kahjumite edasikandmisel ajalisi piiranguid ei ole.

  Belgia ettevõtte poolt saadud dividendid on 95% osas tulumaksust vabastatud tingimusel, et osalus dividende maksvas ettevõttes ületab 5% või 50 miljonit franki ning see ei asu mõnes oluliselt madalama tulumaksumääraga riigis.

  Tulu aktsiatelt, v.a eelpool nimetatud dividendidelt, ei ole maksustatav. Kulu aktsiate väärtuse langusest ei saa maksustatavast tulust maha arvata.

  Dividendidelt peetakse kinni 25% tulumaks, v.a juhul, kui dividendide saaja on Belgia ettevõte või Euroopa Liidu liikmesmaa ettevõte, mis on olnud vähemalt 25% aktsiate omanik ühe aasta jooksul. Intressidelt ja rojaltitelt peetakse reeglina kinni 15% tulumaksu.

  Sotsiaalmaksu maksavad nii tööandjad kui ka töövõtjad. Tööandjale rakendatavad maksimaalsed maksumäärad on umbes 35% kontoritöötajate ja 41% tööliste puhul.

  Kinnisvara võõrandamisel tuleb tasuda 12,5% registreerimismaksu ja kinnisvara rendi puhul 0,2%. Sissemaksetelt ettevõtte kapitali tuleb tasuda 0,5% suurune maks, juhul kui ettevõtte peakontor asub Belgias või selle registreeritud asukoht on Belgias ja peakontor väljaspool Euroopa Liitu.

  Käibemaksu määrad on 6%, 12% ja 21%.

  Raadio ettevõtlikule inimesele

  Äripäeva raadio 92.4

  Hetkel eetris

  Kava

   Vaata kogu kava
   Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
   06. December 2011, 19:34
   Otsi:

   Ava täpsem otsing