USA turud ikka rekordtasemetel

16. veebruar 1998, 00:00

Vaid esmaspäeval viis kerge korrektsioon aktsiate hinnad USA turgudel veidi alla. Teisipäevast alates liikusid aga pea kõik turusektorid ühemõtteliselt üles ning lõpuks jõudis ka Dow rekordtasemele. Tõsi, nii kolmapäeval kui ka neljapäeval ilmutasid investorid kõhklusi, kuid hommikused kaotused korvati õhtuks kuhjaga. Kuigi reedel rikkus Aasia börside langus suuremad tõusuvõimalused, ei saanud ka kasumivõtust õiget asja ja nõnda jäid aktsiate hinnad põhiliselt muutumatuks. Aasia mured on selgelt kaotanud tähtsust, firmade majandustulemused on tugevad ning hoolimata võimalikust täiendavast tagasilöögist sel aastal ennustavad pea kõik analüütikud mõõduka majanduskasvu jätkumist ning talutavates piirides püsivat inflatsiooni.

Nädal algas Rootsi turul kerge tõusu ja positiivse meeleoluga. Tähelepanu keskpunktis oli Astra, mille majandustulemused avaldati kolmapäeval. Tulemused olid ootuspärased, kuid dividend madal, sest firma kavandab mitut uut projekti. Rekordtasemetel käis Astra juba ennegi ning kolmapäev hüpet ei toonud. Spekulatsioonid Ericssoniga ajasid üles küll käibe, kuid suurt hinnatõusu enne Nokia ja Ericssoni enda tulemuste avaldamist ei tulnud. Neljapäeval hakati Euroopa turgude languse mõjul hoopis kasumit võtma ning turg langes poole protsendi võrra. Ericsson küll tõusis krooni, kuid Nokia tugev tulemus investorite huvi ei suurendanud. Reedel pöörasid hinnad taas üles ning nädala lõikes tõusis Stockholmi koondindeks alla protsendi.

Helsingis algas nädal üpris rahulikult ning kuni kolmapäevani muutusid põhiaktsiate hinnad vähe. Vaid Merita jõudis uuele rekordtasemele 31 margal ning suutis sinna nädala jooksul püsima jääda. Kolmapäeval oldi jätkuvalt mures Nokia neljapäeval avaldatavate tulemuste pärast, kuid tugev käive näitas investorite tõsist huvi. Neljapäeval tuligi Nokia välja kõiki ootusi löönud numbritega. Tavapärasest üle kahe korra suuremast käibest jäi Nokia arvele 70% ning hind tõusis 5,6%, 480,2 margani. Tubli 2% tõus jätkus reedel ning isegi USA turgude nõrk avanemine ei suutnud ostupidu rikkuda. Nokia sulgus 506 marga juures, mis on lähedal oktoobrikuu tipptasemetele. HEX indeks tõusis aga nädalaga koguni 5,06%.

Eelneva nädala lõpu suur tõus sumbus juba esmaspäeval usinasse kasumivõttu. Sellega oli turg oma taseme leidnud ning järgnevatel päevadel toimus üsna sihitu ja tagasihoidlik kõikumine 300 punkti piiri kohal. Vaid neljapäeval viisid mitmed kehvad uudised RTSi sellest piirist korraks allapoole. Reedel tõusid hinnad taas ning RTS lõpetas nädala praktiliselt nulliga. Üldiselt dikteerib aktsiate hindu ja meeleolu praegu võlakirjaturu ja rubla kursi stabiliseerumine. Kuigi vaevalt on põhjust lähiajaks prognoosida järske tõuse, pole senise olukorra jätkumisel põhjust ka suuremaks languseks. Turu stabiliseerumine on aga senise kõikumisega võrreldes isegi märkimisväärne samm edasi ning koos investorite usalduse tõusuga lubab edaspidiseks parematki.

Kuigi üksikud aktsiad (Staburadze ja Unibanka) ilmutasid mõnel päeval aktiviseerumise märke ning ajuti ka hinnas tõusid, jäi Riia börs eelmisel nädalal endiselt loiuks. RICI kaotas nädalaga 1,07% vaatamata reedesele napile tõusule. Mõned Läti maaklerid näikse Eesti investorite aktsiavarusid pidavat põhjatuks. Igatahes ilmusid jälle välja süüdistused eestlaste müügisurvest languse põhjusena, kuigi teiste arvates domineerisid kauplemises koduinvestorid. Ju siis on tekkinud vajadus turu kehva käekäiku klientidele kuidagi põhjendada ise löögi alla sattumata. Samas meeldib kohalikele maakleritele ära kasutada madalast likviidsusest tekkivaid ülisuuri hinnakõikumisi, mis peaks lihtsama kliendi muutma turu suhtes äärmiselt ettevaatlikuks.

Hoolimata nädala alguse hetkelisest elavnemisest püsis kauplemine Vilniuse börsil kogu nädala vältel tagasihoidlikuna. Hindade liikumisel puudus siiski senine ühene suund. Põhinimekirjas toimus nädala kestel kõikumisi eri suundades ning lõppkokkuvõttes läi Litin isegi nappi plussi. Seda tänu liiderpangadele, mis olid pea ainsad arvestataval määral kaubeldud aktsiad. Litin-A kaotas nädalaga üle 3% ning lõviosa sellest kolmapäeval, mil enamik energeetika- ja naftaaktsiaid eesotsas Leedu Gaasiga järsult kukkusid. Kuigi järgnevad päevad näitasid mõningast tõusu, piirdus see eeskätt Leedu Energiaga, mis ilmutas aktiivsust börsivälistes tehingutes.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing