16. veebruar 1998 kell 22:00

AS Tarmel suunab tootmise Tallinnast välja

Pehme mööbli ja mööblidetailide tootja Tarmel ehitab uue tehase Kehtna vallas Keavas, kus seni tegutseb Tarmeli puidutööstus, mis valmistab ku?etiraame.

«Puidutöötlemine kolib metsale lähemale,» lausus Tarmeli nõukogu esimees Aare Paloots. Mööblidetailide valmistamiseks vajaliku puidu vedasime seni Lõuna-Eestist Tallinna, nüüd väheneb transpordikulu, lisas Paloots.

Investeeringu suurus uues tehases on koos tootmisseadmetega 32 miljonit krooni, ütles Paloots. Tehas on kavas käiku anda sügisel.

Tarmel toodab praegu 110 m³ mööblidetaile kuus. Uue tehase tootmisvõimsuseks on planeeritud 400 m³ mööblikilpe kuus. Raplamaale ehitatavas tehases hakkab koos juhtkonnaga tööle 46 inimest.

Tehase ehitamiseks asutas Tarmel eelmisel nädalal 100 000kroonise aktsiakapitaliga ASi Lemrat. Kuu aja jooksul peab selguma ettevõttesse kaasatav finantsinvestor, kellele kuuluks 40 protsenti firmast, mille aktsiakapitali on kavas suurendada 10 miljoni kroonini, rääkis Paloots. «See on vajalik omafinantseering ehk kolmandik kogu investeeringust,» selgitas ta.

«Kahe kuuga peab rahastamise selgitama, sest seadmete tellimine võtab aega,» rääkis Paloots. Sügisel tehase äriplaani koostades arvestas Tarmel 10% suuruse laenuintressiga, tänaseks on see peaaegu kahekordistunud. «Otsime ikka 10% lähedase intressiga raha,» sõnas Paloots. «Palju kallima rahaga ei tasu investeering ära.»

Detaile, millest mööblitehased valmistavad kappe, laudu ja voodeid, hakkas Tarmel tootma viis aastat tagasi. «Mõtlesime ka hakata neist ise mööblit tegema, aga elu läheb rohkem spetsialiseerumise suunas,» tõdes Paloots.

«Poole uue tehase toodangumahu peale on eellepingud sõlmitud,» väitis Paloots. Tarmeli toodangu vastu on tema sõnul huvi tundnud Suurbritannia ja Skandinaavia mööblitootjad.

Eesti suuremad mööblidetailide tootjad on AS Viisnurk Pärnus ja AS Flexa Eesti Viru-Nigulas. Viisnurk toodab detaile põhiliselt oma mööblivabrikule ja Flexa Eesti Taani põhitehastele.

Hetkel kuum