16. veebruar 1998 kell 22:00

Harrastussuusataja reisiapteek sisaldagu traumaleevendajaid

Harrastussuusataja reisiapteek sisaldab märksa enam kui vaid nahakaitsevahendeid. Seekord pakun valiku esmaabivahendeid võimalike traumade puhuks.

Levinumad traumad on:

-nihestus;

-põrutus;

-venitus.

Nimetatud traumadega kaasneb terav valu, hiljem paistetus ja sageli verevalumid. Selliste sümptomite tekkides peate loobuma edasisest sportimisest ja andma vigastatud jäsemele võimalikult palju rahu.

Esmaabiks tuleb teha jahutavaid mähiseid, milleks sobib spetsiaalse geeliga täidetud kott Flexxum. Enne kasutamist tuleb seda hoida vähemalt 10 min külmas.

Geelikotte on saadaval erinevates mõõtmetes, näiteks 19x30 cm, 13x30 cm.

Alati käepärased ja mugavad on jahutavad aerosoolid. Need tekitavad nahal külmatunde, vaigistades seeläbi valu. Pihustatakse nahale ca 20 cm kauguselt, vajadusel 2-3 korda. Aerosoolidest soovitan Novelastic Spray Froidi.

Paistetanud ja verevalumitega kaetud kehaosale on mõeldud turset alandavad ja verevarustust parandavad salvid. Neid salve kasutatakse ainult vigastamata naha puhul, samuti tuleb alati vältida nende sattumist limaskestale. Kui teil tekib ravimi suhtes allergia, peate ravi kohe lõpetama! Iseseisvalt arsti loata ei tohi salvidega mähiseid teha, sest niisugusel juhul ravimi toime tugevneb ja allergiaoht suureneb veelgi. Enne salvide kasutamist lugege kindlasti hoolega läbi kaasas olevad juhendid.

Turset alandavatest ja verevarustust parandavatest salvidest soovitan järgnevaid: Geel Traumasenex, Kytta-gel,geel Mobilat, geel Hirudoid.

Nimetatud salve kasutatakse ka venituste, põrutuste ja nihestuste puhul, samuti sobivad salvid reumaatiliste vaevuste vähendamiseks, vähendades põletikku ja alandades turset.

Reeglina kantakse 3--5 cm geeli õhukese kihina kahjustatud kohale ja lastakse sisse imenduda. Salve on soovitav kasutada 2--3 korda päevas. Nimetatud geelid ei sobi inimesele, kes on ülitundlikud salitsülaatide suhtes, samuti ei tohi seda kasutada alla kuueaastastel lastel tekkinud vigastuste raviks.

Salvi Nifluril kasutatakse traumadest tingitud valude puhul, sest see toimib valuvaigistavalt. Kreemi määritakse vastavalt vajadusele kuni 3 korda päevas nahale ja hõõrutakse kergelt masseerides sisse.

Salve Hepathrombin ja Heparin-Sportgel Ratiopharm kasutatakse traumadest tingitud tursete alandamiseks ja verevalumite kiiremaks paranemiseks. Salv toimib jahutavalt. Ca 5 cm pikkune tuubist pigistatud kogus salvi hõõrutakse vähehaaval naha sisse suunaga alt üles. Tarvitatakse 1--3 korda päevas vähemalt 10 päeva jooksul.

Vigastatud naha puhul (nt ekseemid jt nahahaigused), samuti alla kuue aasta vanustel lastel on traumade puhul on soojad mähised asendamatud. Neid saab teha eelpool mainitud spetsiaalse geeliga täidetud koti abil. Sel juhul soo-jendatakse kotti soojas vees, võimaluse korral mikrolaineahjus. Täpsemad juhised leiate kotiga kaasasolevalt infolehelt.

Traumadest tingitud valude alandamiseks sobivad tabletid Ibuprofen 200 mg ja Tempalgin. Nimetatud tabletid ei sobi siiski alla 12aastastele lastele ja patsientidele, kel esineb mao ülehappesus.

Hetkel kuum