16. veebruar 1998 kell 22:00

Küpros köidab sooja mere ja mägiküladega

Iisrael 54 CYPi (1474 kr); Egiptus 66 CYPi (1800 kr), kombineeritud Israel-Egiptus 95 CYPi (2594 kr)

Vahemeresaar Küpros pakub suurepärast puhkusekombinatsiooni erinevate huvidega inimesele: supisoe merevesi ja märkamatult küpsetav päike, puutumatu loodus ja vaikus, ajaloolised vaatamisväärsused ja aktiivsest ööelust pulbitsevad linnad on käe-jala juures, ükskõik millisest punktist tutvumisreisi alustada.

Kes rannas lesimisest suurt hoolida ei oska, jõuab autoga Afrodite sünnisaare Küprose-poolsele osale nädalaga põhjaliku ringi peale teha, samas ka kuldpruuniks päevituda, piisavalt ujuda ja toituda imeliselt mahlastest puuviljadest. Vahemaad on lühikesed, keskuste vahe 60--200 km, mille läbimist hõlbustavad head maanteed.

Türgi poolt okupeeritud alale ei soovita seiklema minna, nagu ei soovita seda teemat ka kohalike elanikega läbimõtlematult arutama hakata. Siin on kerge enese teadmata võõrustajale haiget teha.

Enim ajaloolisi ja müütidega seotud vaatamisväärsusi jääb Limassoli--Pafose maantee ümbrusse. Looduslikult on põnevaim Troodose mäestik, Pafose metsad ja rannikuala. Kindlasti põigake tillukestesse küladesse: Lilopetris on tuntud korvipunujad, Lefkara on pitsipunujate ja hõbeseppade keskus.

Kui teil autot pole, kasutage linnadevaheliseks liikluseks marsruuttaksot (shared taxi), mille hinnavahe on taksoga mitmekordne (ühe suuna hind ei ületa 3 naela), ent teenindus sama hea. Vanad mustad 7 inimest mahutavad Mercedesed tulevad teile soovitud kohta järele ja toimetavad teid otse sihtpunkti nagu tavalised taksod.

Taksokeskused meenutavad töökoja räpakavõitu eesruumi, kus ootavad pigem maanteeröövleid meenutavad juhid. Ärge ehmuge, olete sattunud õigesse kohta. Jääb vaid oodata väljumisaega.

Ajakohast teavet saate turismiinfopunktidest. Neid külastades tuleb arvestada, et sealt saab materjali vaid sama piirkonna kohta, näiteks Pafoses vaid Pafose regioonist. See-eest on seal tasuta jagatavad kaardid informatiivsed ja usaldusväärsed. Mitmekesisem kogu riiki hõlmav info on pealinna Lefkosia (Nicosia) vanalinna peatänaval Aristokyproul asuvas infopunktis.

Küsides head inglise keelt kõnelevalt marsruuttakso juhilt saare nelja kuurordi kohta kõige ainuomasemat, on tal vastus valmis: modernne Agia Napa on noorte ja lõbutsemishimuliste päralt, Larnakas kohtab enim soome turiste, Limassolis aga kuuleb ja näeb siltidel rohkem vene kui mõnd muud keelt. Jahedama mereveega Pafoses puhkavat keskealised, aga ka rahu ja puutumatus looduses matkata eelistavad noored. Hinnangust veetemperatuurile ei maksa järeldusi teha, sest kohalike jaoks on alla 25° vesi juba külmavõitu.

Klassikalised liivarannad on vaid Pafose piirkonnas ja Agia Napas. Mujal katab rannaäärt tume kiviklibu, mille vahel võib tähelepanelikul vaatamisel vee poole sibamas näha imetillukesi krabilisi. Kivide põnev kirev värvigamma pakub kindlasti inspiratsiooni kunstilembestele.

Kõige puhtamad on tipphotellide juurde kuuluvad kinnised rannad. Sodi jääb enim silma Limassolis, mis on hetkeliseks peatuspaigaks ka Egiptusest ja Iisraelist saabuvaile kruiisireisijaile, kel on saarel täpselt nii palju aega, et jõuavad korraldada põhjaliku pikniku.

Lisaks lummavatele tillukestele, justkui sajandivõrra ajaarvamisest maas elavatele mägiküladele jääb Küprosest meelde siiras ja lahke teenindus, mille eelduseks on loomulikult turistipoolne austus võõrustaja suhtes.

Kõiges saab üsna lihtsalt kokku leppida. Nii võib ainult teie päralt jäänud marsruuttaksojuht viia teid linna lähiümbruses tasuta ekskursioonile kohtadesse, kuhu tavaturist ei satu või mägiküla kõrtsipidaja korraldada degusteerimisretke kohalike veinide maailma, rääkimata tavapärasest kauplemisest-tingimisest. Sõltub vaid, kui inimliku kontakti suudate saavutada.

Viina- ja viigimarjad, ploomid, oliivid ja veel hulgaliselt loodusande muutuvad Küprosel puhates märkamatult asendamatuks kõhutäiteks -- Vahemere kliimas kasvab kõik lopsakaks ja mahlaseks. Ka hind (alla 1 CYPi) on soodne.

Joogid. Nautimisväärsed on ka veinid. Raske on leida veini, mis ei maitseks. Meeldejäävaks elamuseks kujuneb veinitehaste külastus, mis on reeglina tasuta. Teavet saab turismiinfopunktidest. Küprosel valmistatakse ka õlut. Õllesõbral tasub eelistada kohalikku põnevamaitselist KEO õlut (0,5 l ca 0,45 CYPi) ja vältida kohapeal villitud Carlsbergi. Dessertveinidest on vanim Commandaria, mida tasub ka suveniirina koju tuua. Kui märkate siltidel valmistajatena Khrysorrogiatissa Monastery, Arsos jt, teadke, et tegemist on kloostrites valmistatud unikaalsete veinidega. Kauplustes maksavad kvaliteetsed lauaveinid alates ca 2 CYPist (54 kr). 5 CYPi (137 kr) maksev vein on juba parimate seast. Restoranides-baarides, aga ka rannas maksavad nii alkohoolsed kui alkoholita joogid ca 1 CYP (27,30 kr).

Toidud. Einestada tasub kohalikke roogi pakkuvates restoranides ja tavernides. Kes ei kujuta ette elu ilma hamburgerita, leiab selle Big Boy ketist, kus eine maksab alates 1,60 CYPist (44 kr). Kahekäigulised päevaeined maksavad kesklinna või rannaäärsetes restoranides alates 3 CYPist (82 kr), kuid siin on võimalik ka alt minna (rahvuslikud nimetused menüüs) ja saada midagi sellist, mida ei suuda end sööma sundida. Seepärast tasub eelnevalt ettekandjalt põhjalikult uurida roogade sisu. Jäätis erineb meil pakutavast vaid valiku poolest. Tuutu või pappkorvike maksab alates 0,40 CYPist (11 kr).

Meeldejäävaks kujuneb meze-õhtu, mil lauale tuuakse järgemööda kümneid roogi, taldrikud kuhjuvad, maitseelamused ei kordu. Küprosel valmistatakse suure-päraselt seapraadi ja loomulikult juustu, millest peetakse rahvuslikuks halloumi't (kaupluses maksab 0,5 kg ca 5 CYPi).

Küprosel kestab turismi kõrghooaeg aprillist septembrini, kuid ilm on päevitamiseks ja aktiivseks puhkuseks sobiv ka juba märtsis ja oktoobris. Eestist korraldab nädalasi reise Küprosele Wris Tours, kelle augustis algavad reisid maksavad tänavu alates ca 7000 kroonist, mis sisaldab ka lendu Helsingisse. Traditsiooniliselt on Küpros üks enammüüdud sihtpunkte ka soome reisikorraldajate seas. Äsja meie reisibüroodesse jõudnud suvekataloogidest selgub, et odavamad paketid maksavad ca 8650 krooni (Aurinkomatkat), lisaks Helsingisse lend ca 2100 krooni või laevaga ca 250 krooni. Iseseisvalt reisijale on kasulik teada, et lennupilet Tallinn--Helsingi--Larnaka maksab ca 6400 krooni. Majutuse hinnaskaala on linnade lõikes erinev, kuid korraliku viietärnise hotelli puhul tasub arvestada vähemalt paarisaja dollariga, kolme-neljatärnisel majutusel tuleb arvestada ca 1300kroonise väljaminekuga öö kohta. Apartement-tüübi eest tuleb olla valmis maksma ca 800 krooni.

Hetkel kuum