Rootsi suurinvesteering luhtus

17. veebruar 1998, 00:00

Ebaõnnestunud investeering läks maksma 988 mln Eesti krooni, mis kanti erakorralise kahjumina 1997. aasta majandustulemustesse.

1996. aastal omandas Assidomän 50% ja 1997. aastal ülejäänud 50% USA Stratton Paper Company aktsiatest, millele omakorda kuulus 57% Segezhabumpromi tselluloosi, paberi- ja paberkotikombinaadi aktsiatest.

Investeeringus nähti lihtsat väravat Vene turule -- nõukogude ajal andis tehas lõviosa Venemaal toodetud kotipaberist. Koos EBRD ja maailmapangaga plaaniti ettevõttesse paigutada 1,44 mld krooni.

«Alahindasime aga Vene bürokraatiat ning probleeme firma endise juhtkonna ja vahendajatega,» ütles Assidomäni kontserni juht Lennart Ahlgren. Tehas pole Vene ametivõimudelt siiani saanud olulisi kooskõlastusi, mis peale juriidilise selguse puudumise takistab laenuvõtmist välispankadest.

Lisaks nõuti Rootsi poolelt eelmise omaniku maksuvõla ja pensionivõlgade tasumist, mis kokku ulatusid 360 mln kroonini.

1997. a märtsis peatas tehas tootmise, et võimudele survet avaldada. Pärast läbirääkimisi, mis viisid esimese asepeaministri Anatoli T?ubaisini välja, näis maksuvõla probleem lahenduvat ning tehas käivitati taas. Puudus vaid kooskõlastus tollaselt maksuministrilt, kes nõudis rootslaste aktsiate pantimist maksuvõla katteks. See oli Assidomänile vastuvõetamatu ning hakati kaaluma Karjalast lahkumist. Otsust lükkas edasi Venemaa presidendi Boriss Jeltsini riigivisiit Rootsi.

«Arvasin, et Venemaa presidendi lubadust aidata võib arvestada,» ütles Ahlgren.

Vaevalt nädal pärast riigivisiiti saigi Assidomän kaua viibinud kooskõlastuse uue lainepapitehase rajamiseks Peterburi lähistele, Karjalasse aga Moskva võim ei ulatunud.

Suurimat vastuseisu on Assidomänile osutanud kombinaadis 10% omav endine paberkottide jaotusmonopol Upak, kes varem tegeles nii ekspordi kui toodangu turustamisega Venemaal ning selle pealt koos endise juhtkonnaga hästi teenis.

Poliitiliste jõududega sidemeid omav Upak pole varjanud, et on rootslaste väljatõrjumisse kõvasti investeerinud. ?irinovski partei on Assidomäni vastu demonstreerinud nii Moskva Rootsi suursaatkonna kui Peterburi konsulaadi ees.

Viimaseks tõukeks Assidomänile sai Moskva arbitraa?ikohtu otsus, mis tühistas Upaki ja konkurentsiameti taotlusel Stratton Paper Companyle 1996. a antud loa, mis oli vajalik Venemaal välisfirmade aktsiaosalusele seatud tingimuste täitmiseks. Ka on rootslastest juhtkonda korduvalt vägivallaga ähvardatud. DI-SD

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. November 2011, 18:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing