16. veebruar 1998 kell 22:00

Tapa

- turisti poolt kulutatav summa päevas: kuni 500 kr

- turisti kulutuste arenguruum: 600 kr

- raha kulutamise võimalused toit, kaubandus, teenused

- võimalik turismialane investeering korralik majutusvõimalus, motellitüüpi turismikeskus, kus leiduvad vahendid aktiivseks puhkuseks (jalgrattad, kanuud jne)

Tapa jääb igal juhul teele, kui seigelda Kõrvemaal või Pandiveres. Praegu satub meile enamasti vaid läbisõitev juhuslik turist. Tapa turismimajandus on alles arenemisjärgus, ehkki põnevaid ideid on. Nii mõnigi siseturismiga tegelev firma on Tapa kui militaarobjekti oma ekskursioonide ketti lülitanud.

Koostöös kaitseministeeriumiga on käivitunud turismiprojekt, mille raames peaks sündima suur militaarmuuseum, mis hõlmaks objekte lennuväljast kuni angaaride ja raketibaasini.

Tapa arenduskojas tegutseb ka turisiinfopunkt, kust saab igakülgset infot kuni giiditeenuseni välja. Veebruaris-märtsis meie kanti sattujal tasuks läbi astuda linnamuuseumist, mis ei meenuta tüüpilist külakoha koduloomuuseumi.

Majutus- ja söögivõimalused on Tapa kitsaskoht, eriti kui silmas pidada rühmade teenindamist. Eksisteerivad vaid külalistetoad ja peremajutus. Söögikohtadest julgen soovitada Keldri baari, kus saab sooja toitu. Ka kultuurikoja kohvik on viisakas.

- turisti poolt kulutatav summa päevas ca- 200 kr

- turisti kulutuste arenguruum ca- 300--400- kr aasta pärast

- raha kulutamise võimalused toit, turismiinfo bro?üürid, kohalikud käsitöötooted

- võimalik turismialane investeering nüüdisaegne hotell ja restoran, oluliste kultuuriväärtuste renoveerimine, lennuvälja linnosa imago muutmine, spordikompleks

Tapa puhul on kõige olulisem, et põliselanikud hakkavad tagasi tulema. See on väga hea märk, et linn hakkab elama. Lähitulevikus jääb Tapa siiski transiitturistide pärusmaaks: kooliekskursioonid ja ?okiturism. Kui ?okiturismiga on seotud militaarobjektid, siis kultuuri-ajalooline pool, mis toob turiste, on seotud mitmete legendide, sealhulgas Kalevipojaga.

Põhilisteks valupunktideks on majutus- ja söögivõimaluste puudumine. Praegu on pakkuda vaid peremajutust ja sedagi kõigest kuuele inimesele. Toitlustuse osas ei saa kurta köögi üle, kokad on Tapal tõepoolest head, teine lugu on kohtade endi kvaliteediga. Linnakülalisel tasub üles otsida kohvik Rosin või restoran Kirss: mõlemad on avatud südaööni.

Kuna lumi on maas, satuvad siia kindlasti suusatajad, kes peatuvad Neerutis. Tapa ümbruses on väga head suusarajad, osa neist ka valgustatud. Kohaliku turismiprojekti raames oli plaanis korraldada suusamatku pealkirjaga «Endised külad» Tapa kauni loodusega ümbrusse.

Hetkel kuum