Aknaraami materjali valides kaalu puidu omadusi

18. veebruar 1998, 00:00

Lihtsate tehniliste vahenditega 100 aastat tagasi valmistatud puitaken ei ole haruldus. Õige konstruktsiooni, korraliku töötluse ja montaa?i ning piisava hoolduse korral on puitraamistikus aken pikaajaliseks investeeringuks.

Puit hoiab sooja -- puidust aknaraami on meeldiv puudutada ka siis, kui väljas on miinuskraadid. Madalaimate soojajuhtivusnäitajatega (1,4--1,6 W/m²K) puit pakub võrreldes alumiiniumi ja plastikuga paremat soojusisolatsioonivõimalust. Puitraamis akendega ruumid vajavad vähem kütmist.

Puidu soojusisolatsioonivõimalused väldivad raamides külmasildade teket ja ei lase moodustuda kondensveel.

«Hingamisvõimelised» puidust aknaraamid aitavad ruumis niiskustasakaalu säilitada. Loodusliku toorainena vahetab puit piiratud määral veeauru õhuga.

Puitraam kaitseb müra eest. Isegi lennuväljade lähedusse sobivad eriklaasidega okaspuuprofiilid lubavad mürakaitset üle 52 dB, mis vastab mürakaitseklassile 6 (kõrgeim klass on 7). Selliste akende taga võib tänavalärmist hoolimata rahus kasvõi klassikalist muusikat nautida.

Orgaanilise tooraine kohta on puidul kõrge tulepüsivus (süttimistemperatuur 210--270 °C). Pealispinna söestumisel tekib puidu peale n-ö kaitsekiht, mis takistab põlemisprotsessi kiiret levikut puitkonstruktsiooni sügavusse. Sealjuures on otsustavaks okaspuidu madal soojajuhtivus -- 0,14 W/m²K.

Tulekaitseklaasiga varustatud aknad võivad tule levikut takistada kuni 90 minutit (tulekaitse klass F 90).

Puidu põlemisel eraldub lämmatav vingugaas. Kõrgema süttimistemperatuuriga (330--400 °C) plastikust aga eralduvad põlemisel mürgised dioksiidid, furaanid ja soolhappe (HCI) aurud. Laste- ja magamistubades tuleks plastikaknaraamide asemel kasutada puitraame, et õnnetuse korral vältida mürgiseid gaase.

Puit on stabiilne. Suvepäikese käes kuni 80 °C kuumenenud puitaken püsib kindlalt, sest kõigist aknatootmises kasutatavatest materjalidest on puidul kõige väiksem temperatuuri mõjul tekkiv pikipaisumise koefitsient. See annab eeldused kindlale staatikale ja lubab akende juures kasutada piiramatuid kujundusvõimalusi.

Teistel aknamaterjalidel on suurte temperatuurimuutuste puhul oht kaotada akna tihedust, misjärel väheneb mürakaitse ja soojapidavus, samuti võib vihm koos tugeva külgtuulega tekitada neil märgi tagajärgi.

Puitraamid vajavad hoolduseks aeg-ajalt ülevärvimist kodus kergesti käsitsetava vesilahusel dispersioonvärviga. Vesilahuste baasil puiduvärvid on püsivad, lasevad piiratud hulgal läbi veeauru ja säilitavad puhta tooni ka ultraviolettkiirte mõju all. Maja fassaadikatet vahetades on aknavärvi lihtne muuta.

Puitaknad ei kogu endasse elektrostaatilisi laenguid ja lisamustust (linnatolm ja -tahm), nagu seda teevad paljud kunstmaterjalid. Puitaknaraamid ei vaja antistaatiliste vahenditega pesemist. Tõhus matisüsteem peatab pori ja peidab mustuse

Jalanõudega kantakse ruumidesse sisse 90% iga päev koristamist vajavast mustusest. Mustus kulutab põrandaid, vaipkatteid ja mööblit ning sellest lahtisaamine nõuab kulutusi.

Lihtsate kaapemattide mustusekoguvus ja eluiga on piiratud -- määrdunud matt ei takista mustuse sattumist siseruumidesse ja märg matt ei ima rohkem vett. Matid peaksid suutma takistada pori, lume, liiva jms kandumist siseruumidesse. Tõhus mattide süsteem koosneb vähemalt kahest eri tüüpi matist: tuulekodadesse ja välja esmased vastupidavad matid (eemaldavad põhilise osa mustusest) ja sissekäikudesse koridorimatid (imavad vee, eemaldavad ülejäänud mustuse).

Väheolulisena näiv matisüsteemi koostamine muutub tähtsaks laiemas kontekstis. Testide tulemused näitavad, et tuhat inimest toovad 20 päevaga hoonesse 12 kg mustust. Halva ilmaga (vihm+lumi) saavutatakse sama kogus kõigest kolme päevaga. Matisüsteem pikendab põrandakatete eluiga (1500 inimest on suutelised kõndides eemaldama 42% põranda pealiskihist), vähendab hoolduskulusid ning väldib libastumisi ja kukkumisi.

Matisüsteem peab säilitama jalanõude küljest eemaldatud pori, et järgmine kingatald mustust edasi ei kannaks. Matt ise ei tohi jätta musta ja määrdunud muljet ning peab olema kergesti puhastatav. Mati materjal peab samahästi kingataldu kaapima kui vett imama. Vajadus matisüsteemi järele sõltub hoone käidavusest, sisekujundusest, välistingimustest ja koristamistihedusest.

Matisüsteemi valikul on oluline, et:

sissekäigumatid oleksid efektiivsed, ohutud ja meeldivad, sest esmamulje asutusest saab külastaja sisenedes;

matid eemaldaksid mustust maksimaalselt, sest need erinevad tõhususe, puhastuskulude ja hoonete hoolduskulude poolest. Alternatiivsete matitoodete hinnad erinevad sealjuures vähe;

matte tuleb paigaldada piisavalt -- väike matt ei saa teha suurt tööd. Matil peab inimene astuma vähemalt neli sammu;

matisüsteem peab säilitama oma välimuse ja tõhususe. Kui matte ei ole lihtne puhastada, muutuvad need kiiresti näotuks ja ebaefektiivseks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. November 2011, 18:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing