19. veebruar 1998 kell 22:00

Lihakombinaadi vara kanditi Kofkini firmale

ASi Tartu Lihakombinaat ajutine pankrotihaldur Andres Uuli märkis, et ASis Tartu Lihakombinaat on praegu neli töötajat, väärtuslikum osa ettevõttest on müüdud OÜ-le Balti Büroohoone. Kombinaadi töötajad on üle läinud OÜsse TLK Kommerts, mis võttis 15. septembril rendile ASi Tartu Lihakombinaat tootmisvahendid.

Kohtus juhiti tähelepanu rasketele juhtimisvigadele ASis Tartu Lihakombinaat. Ettevõtte aktsiatest 55% ostis 1994. aasta detsembris AS Landrek, mille omanikud on Olav Uusna, Gustav Tõnspoeg ja Ilmar Ulp. Olav Uusna on seotud ka Estkompeximi firmadega, mistõttu võib lihakombinaadi varade müügitehingutest saadud raha liikumist Kompexim AG-le pidada tema kui ASi Tartu Lihakombinaat nõukogu esimehe teeneks.

«AS Landrek kasutas ettevõtte erastamise eest tasumiseks osaliselt ASi Tartu Lihakombinaat raha, mis pole seadusega lubatud,» märkis Uuli. Ettevõtte viisid ajutise pankrotihalduri arvates pankrotiseisu juhtimisvead ja ka objektiivsed põhjused, nagu lihakaupade turustamisvõimaluste halvenemine ja loomakasvatuse hääbumine Eestis. Samas jättis AS Landrek ettevõttesse investeerimata 6 miljonit krooni, mis erastamislepingus on ette nähtud.

Kummaline, kuid ASi Tartu Lihakombinaat nõukogu liikme Ilmar Ulbi volitus ettevõtet kohtus esindada polnud nõuetekohane ja Ulp väitis, et ettevõtte nõukogu pole kohtuliku pankrotimenetluse alustamisest hoolimata isegi arutanud oma firma võimaliku pankrotiga seonduvat.

«Me oleme sellest küll rääkinud, aga pole midagi otsustanud,» ütles Ulp.

Kohus algatas lihakombinaadi vastu pankrotimenetluse 13. jaanuaril Taani firma Foodane Ltd (Vestjyske Slagterier A.M.B.A.) avalduse põhjal. Kombinaat on Taani firmale külmutatud liha eest võlgu 0,5 miljonit, maksuametile koos viivisega üle 9 miljoni krooni. Kokku on ettevõttel võlgu ligi 15 miljonit krooni ja teistelt ettevõtetelt on saada 9,5 miljonit krooni.

Kolm aastat tagasi erastatud ettevõte on tootnud omanikele kokku üle 26 miljoni krooni kahjumit. Samas katab varade väljakantimisest saadud summa ettevõtte erastamiseks kulunud raha.

Ajutise pankrotihalduri arvates on reaalne võimalus Kompexim AG-le kanditud raha tagasi võita, sest võlgade maksmisel on AS Tartu Lihakombinaat varjamatult eelistanud oma nõukogu esimehega seotud firmat.

Ilmselt kuulutab kohtunik Kersti Kerstna-Vaks ASi Tartu Lihakombinaat pankroti välja 26. veebruaril.

Hetkel kuum