Juubeli järel tuleb tavaline tööaasta

25. veebruar 1998, 00:00

Iga riigi eesmärk peaks olema, et tema kodanikud elaksid hästi. Eesti riigi kõrged pead eesotsas presidendiga on viimase aja intervjuudes suurema rõhu seadnud sotsiaalsfäärile.

Äripäev leiab, et riik peaks enam tähtsustama majandust. Kui majandus ei arene, ei ole suurt lootust ka pensionide ja sotsiaaltoetuste suurenemiseks.

Majanduse tähtsustamine ei tähenda selle otsest juhtimist ja sellesse sekkumist, vaid võimalikult soodsa majanduskeskkonna loomist. Raha tuleb ikkagi sealt, kus seda tehakse, st tootjalt, ettevõtjalt.

Toimetuse arvates on neli põhilist valdkonda, mille riik peaks juubelijärgse aasta jooksul otsustavalt käsile võtma.

Erastamine. Esiteks tuleb lõpule viia pikalt vindunud infrastruktuuriettevõtete erastamine. Eesti Raudtee, elektrijaamad, Eesti Telekom. Kahe esimese erastamine on lihtsalt veninud, viimasega on toimetuse arvates alustatud üldsegi valest otsast. Erastada tuleb mitte valdusfirma, vaid riigi osalus Eesti Telefonis ja EMTs.

Maareformist jutustamine ja seda puudutavate seaduste muutmiste seaduste muutmine on poliitikute lemmiktegevus. Paraku on see ka kõik ja reformi senine tempo ei ole kuigi paljulubav.

Maksukoormuse vähendamine. Eelkõige tuleb kaotada ettevõtte tulumaks, mitte tegelda kosmeetikaga ? la tantsud esimese grupi põhivarasse tehtavate investeeringute ümber. Mingil viisil ei paranda Eesti majanduskeskkonda ja atraktiivsust kaitsetollide kehtestamine.

Vähendada tuleb avaliku sektori kulusid. Suuresti on ka inflatsioon avalikust sektorist tulenev ja selle tõttu kannatavad enim just madalama sissetulekuga inimesed.

Finantsjärelevalve. Kui pangandust ja maksundust puudutav on Eestis talutaval järjel, pangandusinspektsioon ja maksuamet funktsioneerivad korralikult, siis toimivat väärtpaberijärelevalvet meil ei eksisteeri. See on aga negatiivne signaal välisinvestoritele.

Idapoliitika. Hoolimata aeg-ajalt levitatavatest lubadustest ja lootustest, et kohe-kohe saab kõik korda, on topelttollid tänane tegelikkus ja aktiivne suhete paranemine Venemaaga ikka veel juttude tasemel. Esmalt, et üldse midagi toimuma hakkaks, tuleb välja vahetada praegune Moskva suursaadik.

Tegelikult on päris häbi tõdeda, et selles loetelus ei ole midagi uut. Kõik taasiseseisvumisjärgsed kuus ja pool aastat on need teemad üleval olnud. Ehk ei ole väga naiivne loota, et riik järgmiseks sünnipäevaks tõestab oma hoolitsust kodanike heaolu eest ja loetletud probleemid oma igihaljuse kaotavad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing