Piima hind tekitab pingeid

25. veebruar 1998, 00:00

Viieteistkümnest Leedu piimakombinaadist, mis taotlesid oma toodangu Euroopa Liitu (EL) eksportimise sertifikaati, said selle 13. Kuid nagu ütles Leedu veterinaarameti direktor Kazimieras Lukauskas, ei anna see esialgu veel mingit garantiid, et neid sellest loetelust edaspidi välja ei võida arvata. Sest nende sisekontrolli süsteem ei ole veel lõplikult paigas, mis tähendab, et piima teekond lüpsist kuni valmistoodanguni ei vasta päriselt ELi nõuetele.

Veterinaarameti direktor möönab, et Leedu piimatööstuse standard on muudetud ELi nõudel väga rangeks ja kõik kombinaadid, mis tahavad oma tooteid ELi eksportida, peavad seda arvestama.

ELi sertifikaadi saanud Ma?eikiai piimakombinaadi direktor Julius Kvaraceus ütles, et ELi kontrolli eel investeeris kombinaat 1997. a teisel poolel tootmisse üle miljoni dollari.

ELi sertifikaadid avavad Leedu piimatootjatele ühe turu, mis muutub järjest tähtsamaks, kommenteerib ELi otsust Leedu piimaliidu president Alvidas Ramanauskas.

Enne kui leedulased sertifikaadi said, eksportisid nad 1997. a Saksa veterinaarameti garantiiga ELi piimapulbrit 24 779 tonni, piimakonserve 155 tonni, juustu 4624 tonni, võid 1711 tonni ja kaseiini 3975 tonni. Leedu piimatöötlejad müüvad poole toodangust siseturul ja ülejäänu ekspordivad teistesse Baltimaadesse, SRÜ, ELi jt riikide turule.

Leedus ostab piima töötlemiseks kokku 48 ettevõtet. Suuri ettevõtteid on 13, mis töötlevad kuni 70% kogu piimast. Väikeseid erameiereisid on 21, mis töötlevad umbes 8% piimast.

1997. aastal osteti piima töötlemiseks kokku 1 410 000 tonni, mis on 6% rohkem kui 1996. aastal. Leedu piima kokkuostuhind on tänavu tõusnud. Kombinaadid maksavad kõrgema sordi piima eest 20% ja I sordi piima eest 12% rohkem. Selle tõttu on siseturul piimatooted tänavu kallinenud 10% ja raskenenud on ka eksport. Väidetavalt tõusevad alates 1. aprillist hinnad veelgi.

Leedu piimatöötlejad saatsid nädal tagasi peaministrile ja parlamendi spiikrile kirja, millele nad ei ole saanud seni vastust. Kirjas nad protestivad piima liiga kõrge kokkuostuhinna vastu, väites, et see on kõrgem kui Lätis, ja ähvardavad, et kui 1. aprillist peaks hind veelgi tõusma, siis ei osta nad enam ära kogu piima, vaid ainult nii palju, kui neil on vaja.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing