26. veebruar 1998 kell 22:00

Jaapan räägib taas uutest abinõudest

Jeeni kursi tõus peatus eile pärast uudise saabumist Jaapani valitsuse plaanide kohta koostada 1998/99. aasta rahandusaastaks uus majanduse stimuleerimise pakett ning lisaeelarve tasemel 129 USD/JPY. Uut paketti, mis oleks alates möödunud aasta oktoobrist juba viies, avalikustatakse arvatavasti pärast uue fiskaalaasta algust (1. aprilli). Enam kui uus pakett mõjus jeeni kursile keskpanga interventsiooni kartus, mis tegi valuutaturud dollari lähenemisel 130 jeenile ettevaatlikuks. Päris mõjuta ei jäänud jeeni kursile ka USA Föderaalreservide juhi A. Greenspani esinemine kongressi ees, kus ta väitis, et Jaapani majandus on kokku kuivamas ning saareriigi valitsus ei tee suurt midagi riigi sisetarbimise ja kogu regiooni majanduse elavdamiseks.

Kui päev varem peetud ettekandes oli Fedi liider ettevaatlik, mistõttu paljud analüütikud nägid selles USA keskpanga võimetust hinnata Aasia majanduskriisi mõju Ühendriikide ning globaalsele majandusele, siis kongressi ees oli Greenspan juba konkreetsem. Ta väitis, et vaatamata suurele jooksevkonto defitsiidile ta dollarile erilisi ohte ei näe.

Analüütikute arvates toetab Greenspani esinemine dollarit, mida teevad ka USA tugevad majandusnäitajad. Dollari kurss liikus Saksa marga suhtes eile vahemikus 1,8151--1,8216 DEMi. Ruumi on ka dollari edasiseks tõusuks, kuigi mõningane oht varitseb siis, kui aktsiahindade ralli Wall Streetil lõpeb. Samas väidavad analüütikud, et investorid jätkasid raha paigutamist investeerimisfondide kaudu aktsiatesse ka börsi languse ajal.

Hetkel kuum