26. veebruar 1998 kell 22:00

Jeltsin pole rahul

Venemaa majandus on jõudmas reaalsesse kasvufaasi, kinnitas Venemaa peaminister Viktor T?ernomõrdin. Meie peamine eesmärk on stabiilne majanduskasv, mis aastaks 2000 peaks ulatuma 5--6 protsendini, ütles ta.

Tänavuste põhiülesannete seas nimetas ta maksukoodeksi vastuvõtmist, mis saab maksureformi aluseks, ja reaalse eelarve kinnitamist. Eelarve eelnõus on 50 mld rubla suurune auk, mille katmiseks on valitsus sunnitud kulutusi vähendama veel 20 mld rubla võrra, lisaks juba varem ette nähtud 28 mld rublale. 1998. a eelarvet pole parlamendis senini vastu võetud, sest president Boriss Jeltsin nõudis sinna viimasel minutil paranduste tegemist, mis arvestaksid Aasia kriisi võimalikku negatiivset mõju Venemaa majandusele.

Peaminister pidas väga tähtsaks Venemaa kiiret astumist maailma kaubandusorganisatsiooni (WTO) liikmeks, sest praegu kannab Venemaa aastas diskrimineerivate kaubanduspiirangute tõttu kahju 1,7 mld dollarit. Ta lisas, et sellekohane poliitiline otsus on Bill Clintoni ja Boriss Jeltsini kohtumisel juba tehtud, nüüd jääb üle ainult läbirääkimised lõpule viia.

Kuulamata lõpuni peaministri ettekannet, lahkus president Boriss Jeltsin eilselt valitsuse istungilt. Moskvas liigub mõnda aega kuuldusi, et president ei ole valitsuse tegevusega rahul ja on tahtnud juba istungil osa kabinetiliikmeid välja vahetada.

Arvatakse, et oma koha võivad kaotada asepeaminister ja majandusminister Jakov Urinson ja väliskaubandusminister Mihhail Fradkov, samuti SRÜ asjade minister ja maksupolitsei ülem.

Pärast presidendi ootamatut lahkumist valitsuse istungilt muutus kauplemine Vene võlakirjadega rahvusvahelistel turgudel loiuks. Turge huvitab, mis reitingu annavad Venemaale praegu seal viibivad reitinguagentuuride Moody'se ja Fitch IBCA esindajad. REUTERS-ETA-ÄP

Hetkel kuum