26. veebruar 1998 kell 22:00

Soome ärimees sai Paldiski Põhjasadama pooled aktsiad

Paldiski linnapea Jaan Mölder ütles, et Paldiski Põhjasadama pooled aktsiad müüakse 7,8 mln krooni eest ASile Pirita Laevad, kes kohustub viie aasta jooksul investeerima sadamasse 200 mln krooni. Ostuleping sõlmitakse Mölderi väitel märtsi keskel.

Mölderi sõnul sai Põhjasadama aktsiate ostja valikul määravaks Mikko Laaksoneni tuntus ja usaldusväärsus.

Hoolimata linnaelanike vastuseisust seisabLaaksoneni firma rajatava vedelkeemiaterminaali ehitamise ees just Jaan Mölder.

Kuigi investeeringute osas olid läbirääkimiste aluseks konkreetsed projektid, ei soostunud Mölder neid täpsustama. «Naftaterminaali siia esialgu ei tule,» ütles ta.

Mölder rääkis, et aktsiate ostja valiti välja kolme tõsiseltvõetava projekti hulgast, kellest kahe ülejäänuga kindlasti koostöö jätkub.

Küsimusele, miks müügiobjektiks on täpselt pool aktsiapakist, vastas Mölder, et see annab investorile piisava kindluse. Samas ei välistanud ta, et lähemas tulevikus linna osalust Põhjasadamas veelgi vähendatakse.

Põhjasadama aktsiate müügi tingis Mölderi sõnul rahavajadus. Sel aastal planeeris riik linna tulude baasiks 10,4 mln kr ja samas ainuüksi linna haridus- ja kultuurikulud on minimaalselt 10,8 mln kr, selgitas ta.

Mikko Laaksonen rääkis, et suur huvi Eesti ja Balti riikide sadamates osalemise vastu on tal olnud juba 1990. aastate algusest, kui ta siin laadimis- ja lossimistöödega alustas. Põhjasadama aktsiate ostmisel lubatud 200 mln krooni suurused investeeringud katavad Laaksoneni sõnul esmajärjekorras uue, 200 m pikkuse ja 13 m laiuse sügavkai ehitamise.

«Paldiski sadam võiks vahendada kogu Eesti saematerjalide vedu näiteks Kaug-Itta,» märkis Laaksonen.

Tema sõnul nõuab Paldiski sadam kümne aasta jooksul miljardi krooni investeeringuid. «Saaks kiirelt ehitusloa ja sadama struktuuri paika,» ütles ta, «kliente ja raha leidub siis kindlasti.»

Laaksonen ütles, et Pirita Laevad Põhjasadamasse investeerimiseks garantiid ei vaja, kuna ta on seotud Soome suure kontserniga, mis tegutseb viies sadamas.

Hetkel kuum