Riigikogu tegi mõistliku otsuse

02. märts 1998, 00:00

Möödunud nädala lõpus võttis rii-gikogu vastu seaduse, mis va-bastab tulumaksust füüsilistele isikutele pankade ja Hüvitusfondi poolt makstavad hoiuseintressid. Seadus hakkab kehtima 1. juulil. Selle aasta esimesel poolaastal makstavad intressid on veel maksustatud.

Toimetuse arvates on tegemist õige ja vajaliku otsusega, vaatamata sellele, et seadusel on ka mõned miinused.

Intresside maksustamisest laekub riigieelarvesse aastas umbes 35 miljonit krooni. Summa on suhteliselt väike ja hoiustajate sissetulekut parlamendi möödunudnädalane otsus märgatavalt ei suurenda.

Seega ei mõjuta tulumaksuvabastus ka inimesi senisest oluliselt rohkem oma raha pangas hoidma. Pigem on tegemist psühholoogilise ?estiga, nagu seda iseloomustas eelnõu üks autor Kalev Kukk.

Hoiustajate sissetulekute suurendamine ei olegi nimetatud seaduse puhul kõige tähtsam. Oluline on printsiip. Lõpuks ometi on riik astunud konkreetse sammu selleks, et säästmist soodustada.

Riigikogu liikmed ja Eesti Panga ning valitsuse esindajad on oma viimaste kuude intervjuudes manitsenud inimesi säästma. Samas ei ole aga riik ise säästmisega silma paistnud.

Tulumaksuvabastuse pluss on ka see, et maksumaksja ei pea pangahoiuselt teenitud intresse enam tuludeklaratsioonis näitama.

Praeguse korra kohaselt pääses intresside deklareerimisest siis, kui aasta jooksul oli tulu saadud ainult ühelt tööandjalt ja maksumaksja ei pidanud deklaratsiooni esitama.

Kõik teised pidid intressid deklareerima, mis tähendas tüütut ja aeganõudvat tööd pangale ja maksumaksjale. Teenitud intresside väärtus võis tihti olla väiksem, kui selle tulu deklareerimiseks tehtud kulutused.

Siit tuleb aga ka riigikogus vastu võetud seaduse esimene miinus. Nimelt oleks seadus pidanud hakkama kehtima tagasiulatuvalt käesoleva aasta 1. jaanuarist alates. Riigikogu pidas aga õigemaks, et selle aasta esimesel poolaastal teenitud intressid kuuluksid ikkagi veel maksustamisele.

Teine miinus on see, et valitsuse survel jäeti seadusest välja juriidilised isikud. Toimetuse arvates peaks pangahoiuse intresside tulumaksuvabastus laienema peale eraisikute ka juriidilistele isikutele.

Selle möödalaskmise saab riigikogu heastada, kui võtab vastu seaduse, millega järgmisel aastal kaotatakse ettevõtte tulumaks. Vahendid sellise otsuse finantseerimiseks on olemas ja need asuvad majanduse stabiliseerimise fondis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing