Erisoodustus ametnikele

04. märts 1998, 00:00

Personaalsed autod määrati eelmise aasta valitsuse määrusega 45 kõrgele riigiametnikule, kelleks on peaminister, ministrid, kantslerid, maavanemad ja riigikantselei peadirektor.

Rahandusministeeriumi kantsler Agu Lellep kinnitas, et rahandusministri ja kantsleri autod on personaalsed ja nendega võib sõita piiramatult. Kui minister sõidab töölt koju, ei tule selle pealt maksta sotsiaal- ja tulumaksu.

Rahandusminister Mart Opmann ütles, et temal on personaalne auto. «See tähendab, et mul on seaduse järgi piiramatu kasutusega auto,» jätkas Opmann.

Opmann sõidab oma sõnutsi töölt koju ja kodust tööle ametiautoga. «Mul oma masinat ei ole. Põhiliselt sõidan elukohta, suvel sõidan suvemajasse,» lausus ta.

Rahandusminister pidas loomulikuks, et ta õhtul ka näiteks kauplusest läbi astub ja sisseoste teeb. «Öelge mulle, kas ma koju sõites ei tohi kauplusest läbi astuda?» küsis ta.

Rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna asejuhataja Lemmi Oro ütles, et erisoodustusena maksustatakse kõikide ametimeeste erasõidud, siin pole vahet koristajal või peaministril. Ta ei soovinud kommenteerida Opmanni väidet personaalse auto kohta, millega saab ameti- ja erasõite teha piiramatult ja maksuvabalt.

Ülejäänud 14 rahandusministeeriumi auto kohta kinnitas Lellep, et neid kasutatakse ainult töösõitudeks, mingeid erasõite ei tehta üldse. Ministeeriumi eelarvesse pole seetõttu planeeritud ka raha autode kui erisoodustuse eest maksude tasumiseks.

Kontrolli autode kasutamise üle saab Lellepi sõnul tagada sellega, et neid hoitakse tasulistes parklates või garaa?ides. Lellepi sõnul ei ole ministeerium süüdi, kui mõni autokasutaja juhuslikult elab tasulise parkla läheduses.

Ametiautode erasõitudeks kasutamise maksustamine kehtib 1994. aastast nii erafirmade kui ka riigiasutuste kohta. Kuni selle aasta märtsini põhines auto kasutamise eest erisoodustuse maksude tasumine maksumaksja aususel. Märtsis hakkas kehtima seni Riigi Teatajas avaldamata rahandusministri määrus, millega erasõitude arvestamiseks anti mitu alternatiivi.

Auto kasutamisel erisoodustusena anti valida tegelike kulude arvestuse, st sõidupäeviku pidamise, ja 2000kroonise erisoodustuse kuusumma vahel. Viimase puhul tasuks ettevõte maksuametile kuus 1180 krooni sotsiaal- ja tulumaksu.

Juhul kui kõik valiksid ametiautode puhul 2000 krooni variandi, teeniks riik aastas 750 miljonit krooni eelarvesse lisa. Rahandusminister Mart Opmann kinnitas, et mingeid lisatulusid uue maksuarvestuse tõttu pole planeeritud. «Mina ei ole nii suur optimist, et ma arvaks, nagu hakkaks laekuma sadu miljoneid kroone,» lausus ta.

Autoregistrikeskuse andmetel on Eestis üle 53 000 ametiauto, sh nii era- kui riigiasutuste autod. Kui palju neist on riigiasutuste autod, ei osatud rahandusministeeriumi osakondadest vastata.

Teades, et riigitööd teeb umbes 60 000 inimest, võiks pakkuda riigiautode arvuks 10 000--15 000. Seega võivad erafirmad 2000kroonise soodustus-variandi järgi tasuma hakates mitmekordselt kinni maksta summa, mis hakkab kuluma riigiasutustes erasõitude maksustamisele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing