4. märts 1998 kell 22:00

Nordika tahab Maapanka endale

Malle Eenmaa sõnul omandas Nordika Hüvitusfondilt 9,3% Maapanga aktsiatest. Maapanga juhatuse esimehe nõuniku Urmas Glase sõnul saab Maapanga aktsiaid osta vabalt turult ükskõik kes.

Põhjendusena, miks peaks Nordika Kindlustus aktsiaid varifirmade kaudu ostma, tõi Glase välja asjaolu, et üle 10% panga aktsiate soetamiseks on vaja Eesti Panga nõusolekut. Glase ütlusel on 25. veebruari seisuga Nordika valduses 8,5% Maapanga aktsiatest.

Samas ei teadnud Nordika Kindlustuse juhatuse liige Jaanus Reisner, kas Nordika ostis Hüvitusfondilt 9,3% või 8,5% Maapanga aktsiatest. Reisner ütles, et Nordika ostis aktsiad korraga ja rohkem aktsiaid pole ei Nordika ise ega ka varifirmade kaudu soetanud.

«Maapank on meie pikaajaline koostööpartner ja meie eesmärk ei ole omandada nende aktsiate kontrollpakki,» nentis Reisner. Ta lisas, et Nordika Kindlustusel pole vajadustki Maapanga suuromanikuks saada ja kuuldus, nagu ostaks Nordika varjatult Maapanga aktsiaid, on spekulatsioon.

Hoiupanga suhtekorraldusosakonna asejuhataja Erki Peegel ütles, et Nordika saamine Maapanga suurimaks aktsionäriks pangandusturul midagi ei muuda. «Maailmas on ikka nii, et kindlustusfirmad omavad panku,» ütles ta, lisades, et see on asjade normaalne areng. Peegel ütles ka, et Maapanga osalus turul jääb samaks ja Hoiupangale ohtlikku konkurentsi ei teki. «Mõjud võivad avalduda aastate pärast, kuid siis on pangandusturg ja ka kindlustusturg kindlasti muutunud,» sõnas Peegel.

Eesti Maapanga varade maht koos omakapitaliga on Glase sõnul umbes 1,8 miljardit krooni, 1997. aasta kasum oli auditeerimata andmetel üle 3 miljoni krooni. Nordika Kindlustuse varade maht on auditeerimata andmetel 106 mln krooni ning aktsiakapital 60 mln krooni.

Eelmise aasta kasumit ei soovinud Reisner öelda, kuid ta mainis, et eelduste kohaselt on see suurem kui 1996. aasta kasum, mis oli 24,5 miljonit krooni.

Nordika Kindlustuse omanikud on Tiit Arge (7,5%) ja Jaanus Reisner (7,5%), umbes 1% on Jaanus Reisneri sõnul ASi Eesti Kütus valduses ning ülejäänu kuulub perekond Sedinile.

Hetkel kuum