Muuga vabatsooni raske pääseda

10. märts 1998, 00:00

Eestis ei ole praegu või-malust, et keegi hakkab vabatsoonis midagi tootma. Võimalik on kaupade ümberlaadimine, laadimine, lossimine, hoiustamine vabatsooni re?iimis.

Kui keegi tahab vabatsoonis kaupade jaoks uut ladu püsti panna, siis on vaja pöörduda sadama administratsiooni poole. Sadamalt on vaja saada hoonestusõigus, see on umbes poole aasta pikkune protseduur.

Toll on rohkelt reegleid kirjutanud. Ümber ei jõua neid jutustada, kuid need on avaldatud rahandusministeeriumi määrustes vabatsoonis tegutsemiseks.

Vabatsoonis tegevuse alustamises pole eriti keerulist midagi, ainult ladude ehitamiseks peab olema raha.

Sadamas väikestel tegija-tel kohta ei ole. Firma peab tagama, et tema terminaali kaudu läheb/tuleb meritsi sadamaga kokkulepitud miinimumkogus kaupa.

Vabatsooni tolliterminaali rajamiseks vajaliku maatüki saamiseks peab ettevõtja esitama sadama juhatusele avalduse. Sadam võtab ettevõtjaga kontakti ja äriplaanist räägitakse lähemalt. Kui esitatud pakkumine on reaalne, nõuab järgnev bürokraatia vähemalt pool aastat. Maatükk tuleb välja mõõta, registreerida maakatastris, kinnistada, korraldada konkurss (pakkumiste esitamine vähemalt kuu aega), milleta riigi maad jagada ei saa.

Laod tuleb ettevõtjal ise ehitada ja vajadusel nendesse ehitada vee- ja kindlasti elektrikommunikatsioonid.

Ettevõtjal tuleb teha aval-dus, et firma soovib alustada tegevust vabatsooni tollire?iimiga ja lisada juurde vajalikud dokumendid.

Tolliametile adresseeritud, kuid kohapealsesse tollipunkti esitatud avalduse juures peavad olema tõendid, mis näitavad territooriumi omandiõigust ja firma finantsmajanduslikku seisu. Kooskõlastus võtab aega nädala. Selle aja jooksul koostab Tallinna tolliinspektuur vabatsoonis töötamiseks tööre?iimi ja tolliamet annab välja tegevusloa.

Tööruume tollile pole vaja ehitada, sest Muuga sadamas on need juba olemas. Vabatsooni toll eraldi inimest tööle ei pane. Kui vabatsoon asub sadama üldise piirde sees, siis pole vajalik ka täiendava aia ehitamine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. November 2011, 18:15

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing