9. märts 1998 kell 22:00

Naftatöötlus Sillamäele

Silmet Grupp ehitab Sillamäe sadamasse naftatöötlemistehase

Tehas, kus peale masuudi saaks toota ka erineva oktaaniarvuga bensiini, maksab 120--140 miljonit USA dollarit ehk üle kahe miljardi krooni, rääkis ASi Silmet Grupp juhatuse esimees Neeme Jõgi. Tehase rajamise eellepingud sõlmib Silmet kahe Venemaa naftakontserniga selle kuu jooksul, lisas Jõgi.

Naftatöötlemistehase projektijuhi kohta on pakutud Mart Kutsarile, kes töötas seni ASi Silmet tegevdirektorina. Äripäevale teadaolevalt pole Kutsar seda kohta veel vastu võtnud.

Plaani kohaselt peab naftatöötlemistehas valmima kahe ja poole kuni kolme aasta jooksul. Tegevuskava on tulevaste partneritega juba alla kirjutatud, kinnitas Jõgi. Ta lisas, et tehase finantseerimisskeem on veel lahtine.

Sillamäe sadama infrastruktuuri rajamine koos naftaterminaali ja naftatöötlemistehasega maksab Jõgi sõnul umbes 170 miljonit USA dollarit ehk ligi 2,5 miljardit krooni.

Silmet Grupp kavandab naftatöötlemistehase tootmisvõimsuseks kuni kaks miljonit tonni naftasaadusi aastas. Sillamäe sadama tulevane kaubakäive on koos kuivlastiga kümme mln tonni aastas, prognoosis Jõgi.

Sillamäe eelis naftasaaduste töötlemisel on Jõgi hinnangul sadama lähedus. Ta lisas, et investeering loob Sillamäel uusi töökohti, leevendab linna sotsiaalseid probleeme ja toob Eestisse rahavood, mis kindlustavad jätkuva majanduskasvu.

Keemiatehase Silmet eelmise aasta konsolideeritud käive oli üle 200 miljoni krooni ja ärikasum BNSi andmetel null. Käesoleval aastal tahab Silmet suurendada oma käivet kuni 2,5 korda. BNS-ÄP

Hetkel kuum