Kõlbmatu seadus

11. märts 1998, 00:00

Riigikohus arutab täna suuri poliiti-lisi vaidlusi põhjustanud ja parla-mendile uneta öid maksma läinud tollitariifiseaduse vastavust põhiseadusega.

Äripäev on alati olnud veendunud, et riigikogus oktoobris vastu võetud tollitariifiseadus on Eesti arengule kahjulik. See muudab kogu ettevõtluskeskkonna ebastabiilseks ja suurendab riigi rolli majanduse juhtimises. Iseäranis ohtlik on aga anda valitsusele õigus kehtestada tollid oma äranägemise järgi.

Põhiseaduse paragrahvi 133 kohaselt on riiklike maksude kehtestamine ja tühistamine riigikogu suveräänne ja võõrandamatu õigus, mida riigikogul ei ole õigus delegeerida täidesaatvale võimule.

Oktoobris vastu võetud seadus jätab valitsusele õiguse kuni pooleks aastaks tolle kehtestada. Detsembris tegi õiguskantsler Eerik-Juhan Truuväli parlamendile taotluse tühistada põhiseadusega vastuolus olevad sätted tollitariifiseaduses. Valitsuskoalitsiooni survel lükkas riigikogu õiguskantsleri ettepaneku tagasi.

Valitsuse tollide kehtestamise õigus avab suure mängumaa igasugustele huvigruppidele.

Ettevõtja, olgu ta siis kohalik talupidaja või importöör, ei saa oma tegevust planeerida. Raske on ette näha, millal valitsus ühe või teise survegrupi häält kuulda võttes mingile kaubale tollid kehtestab.

Ühel aastal sealihale või viljale kehtestatud tollid innustavad põllumeest laiendama tootmist, poole aasta pärast on valitsuse oma ideedest vaimustuma pannud hoopis karusloomakasvatajad või kes tahes. Kunstlikult kõrgeks aetud liha hinnast pimestatud seakasvataja vaadaku ise, kuidas valitsuse keedetud üliohtralt seapekise pudru söödud saab.

Survegruppidel ei tohiks oma huvide läbisurumine, vähemalt praeguse valitsuse ajal, kuigi raske olla. On ju tollivaimustuse põhiideoloog -- põllumajandusminister Andres Varik -- ajakirjanduses kinnitanud oma tahet, et valitsusele jääks õigus kehtestada tolle kõigile toidukaupadele. Sel juhul võivadki tõelisuseks saada kõrgel tasemel väljaöeldud jaburdused ? la kui Eestis on hea õunasaak, kehtestame banaanidele tollid.

Vastupidiselt oma väidetele ei mõtle tolliideoloogid ei põllumajandustootja ega ka vähekindlustatud maainimese peale. Viljasalvede virina vaigistamiseks sissetoodavale viljale kehtestatud tollide tagajärjel kerkib leiva-saia hind ja väheneb sellesama pisema sissetulekuga maainimese ostujõud.

Paljude inimeste ja ettevõtete sissetulekud hakkavad otseselt sõltuma peotäiest ministritest ja nende kiusatusest anda järele eri huvigruppide survele, mitte töötada riigi kui terviku huvides.

Toimetus leiab, et valitsusele ei tohiks mingil juhul anda õigust kehtestada ajutiselt kaitsetolle. Veel enam, juba neljandat aastat kestev jagelus tollide üle tuleks lõpetada ja tollitariifiseadus kui kõlbmatu ja Eesti arengut kahjustav üldse prügikasti visata.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing