Kuidas valida graafikatööjaama

11. märts 1998, 00:00

Möödunud nädalal sattus mitu kodanikku järgemööda samateemalist nõu pärima. Ehk siis, mis võiks olla hea arvuti graafikatööks ja kuidas sellist valida? Kõigepealt unustage täielikult ära kontoriarvutite hinnaklass, seejärel pange kokku võimalikult hea arvuti ja siis mõelge välja, kuidas selle raha kokku saab. Tavapärane mõtlemine stiilis palju-mul-raha-on-ja-mis-selle-eest-saab viib kindlalt rappa, lisaks kaob ära kogu arvutiostmise lõbu, kui ainus otsus, mida teha saab, on veel midagi ostmata jätta.

Mida siis tahta? Protsessor maksab võtta loomulikult kõige kiirem ja paha poleks võimalus teine selline veel lisada. Mälu -- vaat sellest pikemalt. Enamus pakutavaid PC-arvuteid ei luba rohkem kui 256 MB mälu, mis võib aga pildiga tegeledes peagi väikseks jääda. Nimelt kehtib pilti töödeldes reegel, et mälu kulub töötamiseks 5xpildisuurus ja sellest vähemalt 3x peaks mahtuma põhimällu. Pildisuurused, mida korrutada, on formaat A4--35 MB, A3--68 MB, A2--136 MB. Viimane neist on selline poolposter, nagu oleks plakat ja nagu ei oleks ka -- aga on olemas veel ka need suured kuulutustetulbad, bussipeatuste megareklaamid jms. 384 MB on siis selline suurus, mis veidi alla A2 välja annab.

Mis siis veel? Võimalikult lai ja kiire SCSI, mõte kettad RAIDi panna pole kah sugugi paha, sest nii jagatakse infohulk mitme ketta peale laiali ja igaühel neist on aega oma portsu kirjutamisega rahus tegeleda. Selline lõbu muidugi maksab, aga tasub ära. Kindlasti laske müüjal ka näidata, et asi tõesti kiiresti käib -- kasutades näiteks mõnda kettalt lugemise testi. Soovige näiteks sinna 20 MB/s kanti tulemust saada.

Graafika koha pealt tuleb tunnistada, et kuigi ma tean, mis on hea Mac'i maailmas, olen ma PC poole peal totaalne ebakompetent. Kõik arvutikasutajad tahavad varem või hiljem, et nende monitor «õigeid värve» näitaks, see aga eeldab kalibreeritavat monitori. Veelgi enam, ka graafikakaardi väljund peaks olema reguleeritav, sest muidu jääb märkimisväärne hulk värvigammast lihtsalt kasutamata (sinine tahaks näiteks saada punasest erineva tugevusega signaali). See on ka üks peamisi põhjuseid (kui kiirus välja arvata), miks on mõttekas graafika-alale siiski Macintosh osta -- te lihtsalt ei leia kusagilt piisavalt kalleid ja korralikke lisaseadmeid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing