11. märts 1998 kell 22:00

Läti magusatootja seirab naaberturge

Pikaajalistele investoritele pakub Läti börsil rahapaigutuse võimalusi kohaliku maiustusteturu liider Staburadze, mis on sihikule võtnud ka Eesti, Leedu, Ukraina ja Venemaa turu.

Staburadze on Läti juhtiv jahust valmistatud maiustuste tootja ja müüja. Ettevõte toodab üle 100 tootenimetuse, küpsiseid (59 protsenti kogutoodangust), vahvleid (17 protsenti), kooke (14 protsenti), martsipani ja täidisega küpsetisi.

Umbes pool Staburadze toodangust müüakse hulgi ning teine pool ettevõttele kuuluva kauplusteketi kaudu, kuhu kuulub kaksteist poodi.

80 protsenti toorainest on kodumaine, ülejäänu imporditakse läänest. Tavaliselt ei kasuta ettevõte säilitusaineid.

Liidripositsiooni kohalikul turul ohustab peamiselt välismaine import, oluliselt on aga viimasel ajal suurenenud ka väikeste kohalike kondiitriettevõtete müügikäive.

1996. aastal kasvas Staburadze eksport ühelt protsendilt kuuele protsendile, praegu läheb eksporti üle 10 protsendi kogutoodangust. Peamised turud on Venemaa, Eesti, Ukraina ja Leedu. Teatud probleeme muidu perspektiivikal Vene turul tekitab Staburadze kaubamärgi vähene tuntus, sest Nõukogude ajal kandis vabrik teist nime.

Põhilist kasvupotentsiaali näebki firma ekspordi arendamises, sest kodumaise tarbimise olulist kasvu ei ole ette näha.

Ettevõtte maksimaalne tootmisvõimsus on 12 000--14 000 tonni aastas, 1995. ja 1996. a kasutati sellest umbes poolt, möödunud aastal ulatus toodang 7000 tonnini.

Firma aasta alguses prognoositud tagasihoidlik 500 000 lati suurune kasum saavutati poole aastaga. Parandatud prognoos lubas aastakasumiks 0,8 miljonit latti ja netokäibeks ligi 6,7 miljonit latti.

1996. aastal teenis Staburadze 0,43 miljonit latti puhaskasumit. Möödunud aasta jooksul on Staburadze saanud mitmeid varasemast soodsamaid toorainete tarnelepinguid, mis on firma kasumlikkusele positiivselt mõjunud.

Staburadze on pika ajalooga firma. 1910. aastal ühe töötajaga «17. Juuni» nime all alustanud firma tootis 1935. aastal juba 5000 kilogrammi maiustusi päevas.

Staburadze erastati uuesti 1996. aastal. Erandina ei müüdud kellelegi olulist osalust, avalikul pakkumisel erastati 60 protsenti aktsiatest. Staburadze suuremad aktsionärid on NCH ja Signet New Capital Markets Ltd.

Hetkel kuum