Eesti ja Ukraina arutavad kaubanduslepingu probleeme

13. märts 1998, 00:00

Eestis visiidil viibiv Ukraina majandusminister Viktor Suslov kirjutab reedel alla kahe riigi vahelisele koostööprotokollile, mis peab lahendama Eesti-Ukraina vabakaubanduslepinguga seotud probleemid.

«Majandusministrite koostööprotokolli sisuks on infovahetus ning kaubanduses ja majanduskoostöös tekkivate probleemide lahendamise kord,» teatas majandusministeerium.

Koostööprotokollis kohustuvad mõlemad riigid vahetama informatsiooni õigusaktide kohta, korraldama konsultatsioone ning arendama koostööd mõlemat riiki huvitavates valdkondades.

Ministeeriumi teatel on 14. märtsil 1996 jõustunud vabakaubanduslepingu rakendamisel tekkinud probleeme, kuna Ukraina kohalike ametivõimude poolt vastuvõetud määrustes ja nõudmistes on vasturääkivusi lepingu sätetega.

Ukraina nõuab Eesti eksportööridelt Ukrainas välja antud toote sertifikaati ja ei tunnusta Eesti sertifitseerimistöid ja veterinaartõendeid, kuigi sellekohane kokkulepe jõustus mullu 20. veebruaril.

«Probleemiks on olnud Ukraina ja Eesti sertifitseerimisorganite koostöö vähene efektiivsus. Seetõttu on kavandatud Ukraina ministri eraldi kohtumine standardiameti juhtide ja majandusministeeriumi esindajatega,» teatas ministeerium.

Samuti on Eesti ettevõtjatele probleemiks suuremad aktsiisimaksud võrreldes Ukraina tootjatega ning põllumajandussaadustele kehtestatud sisseveo kvoodid, mida Ukraina tõlgendab kui erandit vabakaubanduslepingust.

Ukraina delegatsioonil on visiidi käigus kavas mitmed kohtumised Eesti firmadega, kes on huvitatud Ukrainaga majanduskoostööst.

Eile kohtus Ukraina majandusminister riigikogu majanduskomisjoni esimehe Tiit Made ja komisjoni liikmetega, külastas ASi Hansatee reisilaeva Fantaasia ja Rakvere lihakombinaati ning kohtus ETFC Gruppi kuuluvate ettevõtete juhtidega.

Täna külastab Ukraina majandusminister ASi Pakterminal ja kohtub suurettevõtjate assotsiatsiooni liikmetega.

Ukraina on Eesti üks suuremaid kaubanduspartnereid, olles kaubavahetuse kogukäibelt 11. kohal. BNS

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing