Ehitajad hõivavad Lõuna-Eestit
Tallinna ehituskontsern EE Grupp ostis ASi Linnaehitus aktsiate kontrollpaki

16. märts 1998, 00:00

Tehing oli kasulik, ütles ASi Linnaehitus juhataja Alar Kroodo. Kumbki pool ei tahtnud tehingu suurust öelda.

«Linnaehitus on nüüd EE Grupi tütarfirma, nagu ka Eesti Ehitus,» lisas Kroodo. OÜ Eesti Ehitus mullune auditeerimata käive oli 328 ja ASil Linnaehitus 76 miljonit krooni. Mõlemad firmad on kasumis.

Läbirääkimisi alustasid EE Grupp ja Linnaehitus juba eelmisel aastal. Konkreetse aktsiate ostu-müügitehinguni jõuti hiljuti.

«Meie kontsern on ehituskallakuga ja juba pikemat aega plaanisime Lõuna-Eesti turule minekut,» kommenteeris ostu ASi EE Grupp juhatuse esimees Toomas Luman.

Tema sõnul oli parim võimalus oma eesmärgi saavutamiseks olulise osa omandamine mõnes Lõuna-Eesti ehitusturul tugevat positsiooni omavas ettevõttes.

«Meie analüüsi järgi on AS Linnaehitus kõige tugevam ja parima potentsiaaliga ehitusfirma selles regioonis,» märkis Luman. Ta rõhutas ka enda ja ASi Linnaehitus omanike sarnast mõtteviisi ehitusküsimustes.

«Eks meil oli kosilasi teisigi, kuid EE Grupi pakutud tingimused, konkreetsus ja selgus ning sarnased vaated eetikale ja ehituspoliitikale said aktsiate müügil määravaks,» ütles Alar Kroodo.

Kroodo sõnul näitas aktsiate müügi otstarbekust ka turuanalüüs, sest suure ehituskontserni osana on efektiivsem tegutseda ja töötajaid koolitada. Lihtsam on leida finantstagatisi ja suure kontserni osana on võimalik konkureerida ka suuremate objektide ehitajaks.

«Oleme sama pundiga koos ehitanud 12 aastat ja ühises erafirmas 6 aastat -- meile oli vaja värskendavat süsti,» põhjendas Kroodo aktsiate müügi emotsionaalset külge.

Eestis on ligi 2000 ehitusega tegelevat ettevõtet. Suurimad on börsiettevõtted Merko Ehitus ja EMV, kes teatasid möödunud nädalal oma ühinemisplaanist. Suurte hulka kuuluvad ka oma aktsiaid börsile viia sooviv Koger & Sumberg, Eesti Ehitus ja FCM. Nende viie ettevõtte turuosa on kokku ligi 20 protsenti. Et aga olla tõeliselt suur ehitusettevõte, selleks peaks ühe firma turuosa olema ligi 10 protsenti. Merko Ehitus ja EMV on koos sellele lähedal.

EE Grupp ja talle kuuluv OÜ Eesti Ehitus on end seni vähe eksponeerinud ja pigem suurt hüpet ette valmistanud. Grupi omakapital on 90 miljonit krooni ja tütarettevõtted on kõik ehitusega seotud.

ASi EE Grupp tänavune konsolideeritud käive peaks Toomas Lumani sõnul küündima 700 miljoni kroonini. AS Linnaehitus prognoosib käibeks 100 miljonit krooni.

Veel aasta tagasi räägiti, et Tartu ehitusobjektidele pole võõrastel mõtet konkureerima tulla, praegu see enam nii pole. Puhastusseadmeid, Kärevere silda ja Emajõe Ärikeskust ehitab EMV, Kroonpressi trükikoja ehitajaks valis Postimees ASi Merko Ehitus. Biomeedikumi ehituskonkursi võitis Skanska Ehitus koos ASiga Koger & Sumberg.

«Väide, et Tartu ehitusfirmad siia võõraid ehitama ei lase, on küll absurdne,» nentis Kroodo. Tema sõnul näiteks Kroonpressi trükikoja ehitajat valides Tartu ehitusfirmade poole ei pöördutudki.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing