Ettevalmistus euroks

17. märts 1998, 00:00

«Euroopa on sellega euroks valmis,» kommenteeris Prantsusmaa rahandusminister Dominiques Strauss-Kahn nädalavahetusel seitsmetunnise nõupidamise järel sündinud otsust.

Eelkõige oli ootamatu ja osavalt ajastatud Kreeka samm. See andis nädala lõpus Suurbritannias Yorkis kohtuvatele ELi rahandusministritele märku Kreeka kindlast kavast ühineda rahaliiduga 2001. aastal.

Kreeka oli ainus riik, mis arvati ühisraha kandidaatide hulgast välja majanduslike näitajate tõttu. Ühinemisele eelnes drahmi devalveerimine 14% võrra.

Iiri naela kolmeprotsendiline revalveerimine aitab Iirimaal lähendada oma intressimääru Euroopa keskmisele. Sellega kaob oluline lahkheli bloki liikmesriikide valuutade omavahelisi kursse reguleerivas süsteemis.

Vahetuskursside korrigeerimisega kõrvaldati võimalik tüliõun mais Brüsselis toimuva ELi tippkohtumise menüüst, kus selguvad ühisrahaga liituvad riigid ja fikseeritakse vahetuskursid rahaliidu sees. Aluseks võetakse ilmselt ERMi kursid.

ELi ääremaalt tulnud otsus mõjutab otseselt ka bloki kaalukamaid riike, rõhutades rahaliidust esimeses ringis välja jäävale Suurbritanniale ja Rootsile, et ERMi kuulumine on rahaliiduga ühinemise eeltingimus.

Suurbritannia nael kukkus ERMist välja 1992. a ning 1995. a ELi liikmeks saanud Rootsi ei ole oma krooni ERMiga sidunud.

Mitte kõik Iirimaal ja Kreekas ei kiitnud otsust heaks.

Iiri eksportijate assotsiatsiooni esimehe Colum MacDonnelli sõnul loobus valitsus «jäädavalt riigi konkurentsieelisest». Iiri talunike ühenduse väiteil kaotavad farmerid naela tugevnemise tõttu 170 mln naela eest Brüsseli toetusi. Otsust pooldavad majandusspetsialistid toovad aga välja selle jahutava mõju Iiri ülekuumenemisohus majandusele.

Kreekas kardetakse valuuta devalveerimisest inflatsiooni kasvu, mis veebruaris õnnestus viia 4,3 protsendile. Kallineb Kreeka 30 mld dollarilise välisvõla teenindamine ning pitsitust tunnevad ka suuri valuutalaene võtnud ettevõtted.

Samas võib devalveerimisest tulenev konkurentsivõime kasv koos majandusreformidega alandada 4,9 mld dollarini paisunud jooksevkonto defitsiiti ning panna aluse samasugusele kiirele majanduskasvule, mis on osaks saanud Hispaaniale ja Portugalile. REUTER-FT-ÄP

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing