17. märts 1998 kell 22:00

Telecom Finland on Põhjamaade rentaablim

Läinud aasta majandusnäitajatelt on Põhjala riikide suurimatest telesidekontsernidest rentaablim Soome Telecom Finland, pingrea teises otsas oli Norra riiklik kontsern Telenor.

Soome riigile kuuluva Telecom Finlandi puhaskasum oli mullu 1,3 miljardit krooni ja käive 20,1 miljardit, andes rentaabluseks 6,6 protsenti.

Eeloleval sügisel noteeritakse firma Helsingi börsil. Soome valitsus kavatseb müüa 15--20 protsenti aktsiatest, millest loodetakse laekuvat 5--11 miljardit krooni.

Teisel kohal on rentaabluselt Rootsi Telia, mis kaalus hiljuti liitu Norra Telenoriga.

4,9 miljardi krooni suurune puhaskasum ja 83,8 miljardi kroonine käive andsid rentaabluseks 5,8 protsenti.

Tele Danmark, mis mullu sügisel sai üheks omanikuks USA telesidekontserni Ameritech, saavutas rentaabluseks 5,1 protsenti.

Norra Telenor on 4,7protsendilise rentaablusega Põhjamaades viimane. Suurimad probleemid on kontsernil tütarettevõttega Telenor Bedrift, mis on suures kahjumis.

Kontsern ise on aga jõudsalt kasvanud. 1995. a on käive kasvanud 11 miljardi krooni võrra. Investeeringud välismaale on 1994. a paarist miljardist kasvanud 1997. a 8,7 miljardini. «Nelja aasta pärast on Telenori käive üle 75 miljardi krooni, millest poole moodustab tegevus Norras,» ütles Telenori juht Tormod Hermansen. DN

Hetkel kuum