18. märts 1998 kell 22:00

Rahandusministrid kohtusid Kalmaris

Saksamaa rahandusminister Theo Waigel ütles, et Euroopa komisjon on jäänud kurdiks Saksamaa nõudmistele vähendada Saksamaa makseid ELi eelarvesse. «Pärast 1999. aastat on vastuvõtmatu, et üks riik maksab Euroopa Liidu eelarvesse 60%, nagu Saksamaa seda teeb. Edaspidi peaks kõikidele riikidele olema kehtestatud konkreetne limiit ja ükski riik ei tohiks enam kanda nii suurt maksekoormat,» sõnas ta.

Saksamaa seisukohta toetasid ka Rootsi ja Soome rahandusminister, kes leidsid, et ELi eelarvet, mille tänavune maht on 82 miljardit ECUd, tuleks muuta. Waigeli sõnul peavad oma osamaksu liiga suureks ka Austria ja Holland.

Tegemist on kõigi nende riikidega, kes maksavad ELi eelarvesse rohkem, kui nad sealt saavad. Kuna eelseisev ELi laienemine läheb kulukaks, siis need riigid kardavad, et makstes eelarvesse senise summa, saavad nad edaspidi sealt veelgi vähem tagasi.

Soome rahandusminister Sauli Niinistö ütles, et Soome näeks meeleldi Rootsi ühinemist Euroopa rahaliidu EMUga selle kolmandas etapis. Tema hinnangul suurendaks Rootsi liitumine EMUga Põhjala majanduse stabiilsust. Soome on praegu ainsa Põhjamaana ühinemas Euroopa valuuta- ja majandusliidu EMUga.

Rootsi otsustas eelmisel aastal 1999. aastal algava EMU kolmanda etapiga mitte liituda, kuid jättis lahtiseks võimaluse liituda rahaliiduga hiljem.

Saksa rahandusminister Theo Waigel prognoosis Kalmaris, et Suurbritannia ühineb plaanitava Euroopa majandus- ja rahaliiduga nelja aasta pärast.

Rootsi rahandusminister Erik Åsbrink tõdes, et Suurbritannia otsus avaldab kahtlemata mõju Rootsi avalikule arvamusele. «Me võime muidugi otsustada rahaliidust välja jääda ka siis, kui Suurbritannia otsustab ühineda, kuid brittide otsusel on suur mõju, eriti Rootsi avalikule arvamusele,» lausus ta. REUTERS-ETA-ÄP

Hetkel kuum