18. märts 1998 kell 22:00

Vene turul tugev korrektsioon

Riia börs tegi kolmapäeval taas läbi korraliku kukkumise. Investoreid vaevab totaalne uudistepuudus ning olulist leevendust sellele pole tulemas enne aastakoosolekuid. Nõnda lõpevadki kõik tõusukatsed järskude jõnksudega allapoole ning koguni madalamale varasemast tasemest. Viimati oli RICI indeks alla 680 punkti eelmise aasta 31. jaanuaril tollase suurtõusu aegadel.

Leedu jätkas endist viisi kiiret tõusu. Tähelepanu keskpunktis oli Leedu Energia, mis tõusis 8,7 protsendi võrra ning tegi börsisüsteemis üsna pöörase 6,3 miljoni litise käibe. Tehingu taga olevat kohalik investor. Ka Leedu Kindlustus tegi börsiväliselt suure käibe, siin on tegijateks ilmselt eestlased.

Vene aktsiad kõikusid päeva jooksul suhteliselt kitsas vahemikus, kuni õhtupoolel tabas turgu tugev korrektsioon. Maaklerite väitel olid müügisurve taga põhiliselt lääne investorid. Vene aktsiad on tõusnud viimastel nädalatel üsna korralikult ning investoritel oli vaja kasumivõtuks vaid ettekäänet. Nii Jeltsini kestev eemalejäämine avalikkusest kui langevad naftahinnad olid põhjuseks piisavalt head. Siiski ei ole turutrendi pöördumine veel väga tõenäoline ning nädalalõpp peaks tooma taas hindadele lisa.

Ilmselt veeretas mõnigi pikema juhtmega USA investor viimastel päevadel oma dollareid näpu vahel, oodates, kas korrektsioon tuleb või mitte. Nähes, et tõus ikka edasi läheb, hakkas investorite raha uuesti börsile voolama ning aktsiate hinnad liikusid teisipäeval kiirelt üles. New Yorgi börs jõudis ka uutele rekordtasemetele. Halvemini läks Nasdaqil, mida vaevasid kasumihoiatused, millest olulisim tuli kiibivalmistajalt Micron Technology. See andis investoritele kasumivõtuks põhjuse ning Nasdaqi koondindeks langes 8,88 punkti 1779,30ni. Naftahindade jätkuv langus andis tasakaalustatud tulemuse -- naftafirmad langesid, lennuliinid tõusid. Jätkus ka ühinemiste hooaeg, tuntuimaks kuulujutuobjektiks J. P. Morgan ise.

Hetkel kuum