Tartusse ehitatakse kohvivabrik

20. märts 1998, 00:00

Merrildi kohvi kaubamärki esindav hulgimüügifirma Vender on asutanud kohvitehase rajamiseks ASi Procoffee. Tehase sisseseade soetatakse Rootsist ja seadmed pannakse Tartus üles mais. Kohvitehase esialgne tootmisvõimsus on 25 tonni kohvi kuus, tulevikus on seda kavas kahekordistada.

Investeeringu suurust ei soovinud omanikud enne tehase käivitamist öelda. Äripäeva andmetel jääb investeering alla kümne miljoni krooni.

«Meie arvates võiks Eesti inimestel olla võimalik osta sellist kohvi, mis neile tõesti maitseb, näiteks erinevalt röstitud Santose, Arabica või Robusta kohviube,» rääkis ASi Vender juhatuse esimees Kaupo Kõverjalg.

Vender toob lisaks Merrildi kohvile Eestisse ka Stimoroli ja Diroli närimiskummi. Hulgimüügifirma eelmise aasta käive oli ligi 200 miljonit krooni ja puhaskasum koos Läti tütarettevõttega ligi viis miljonit krooni.

«Sõidan aprillis Rootsi sealse kohvitehase seadmete mahamonteerimist jälgima ning siiasaatmist korraldama,» rääkis ASi Procoffee tegevdirektor ja 30 protsendi aktsiate omanik Mati Paavo. Tema sõnul pannakse tehase seadmed mais püsti ja juuni teisel poolel hakkab kohvitehas toodangut andma. Esialgu antakse tööd kaheksale inimesele.

«Rootsi kohvitehase omanik, kellelt seadmed ostame, tahab meilt sama kohvi ostma hakata,» sõnas Kaupo Kõverjalg. Tema kinnitusel hakkab Tartu tehas eksportima toodangut ka Lätisse ja Peterburi. «Põhiosa toodangust tahaksime siiski Eestis müüa,» lisas ta.

Sauel tegutsev Eesti suurim kohvitehas Paulig Baltic AS kavandab oma tänavuseks toodangumahuks 1600 tonni kohvi, millest 900 tonni müüakse Eestis.

«Ei oska öelda, mitu kohvitehast Eestisse mahub, seda näitab tulevik,» ütles Paulig Balticu müügidirektor Rainer Tammet. Tema sõnul on uuel tehasel raske turule tulla, sest kohvi toota on üks asi, uut tootemärki üles ehitada ja turule tuua hoopis midagi muud.

Lisaks nimetatud kahele kohvivabrikule tegutseb ka Rakveres ASi ETK Aroom tehas, mis toodab viljakohvi ja mitmesuguste lisanditega odavamat kohvi. Selle tehase turuosa väheneb aga pidevalt, kinnitas Rainer Tammet.

Lätis on samuti kolm kohalikku kohvitehast, Leedus on kohalikke tehaseid koguni kuus. Ka Rootsis ja Soomes eelistavad tarbijad kohalikku kohvi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing