Tselluloositehas --Lekto sündroom

20. märts 1998, 00:00

Majandusministeeriumis on val-mimas Eestisse ehitatava tsellu-loositehase garanteerimise projekt. Investorid on avaldanud soovi, et riik garanteeriks loodavale tehasele kümneks aastaks tooraine ja fikseeriks ära ka hinna, kui kallilt puitu müüakse.

Äripäev ei toeta eraettevõtlusega seotud projektidele riigipoolsete garantiide andmist. Valitsuse ülesanne on luua üldine ettevõtlust soosiv keskkond, aga mitte näha vaeva ja töötada selle kallal, et mõnda üksikut äriprojekti kindlustada.

Riigi garantiid nõuavad tavaliselt äriprojekti finantseerijad, mitte selle autorid. See näitab, et finantseerijad peavad projekti liiga riskantseks ja kardavad oma raha kaotada. Et seda vältida, nõutaksegi riigilt garantiisid.

Muidugi oleks tselluloositehas Eestile vajalik. See annab paljudele inimestele tööd, võimaldab Eestis kasvavat puitu kasulikumalt kasutadada, tegemist oleks suure eksportööriga, riik teeniks korraliku maksutulu.

Eestisse tselluloositehase ehitamise vastu on huvi tundud Eesti ärimehed Neinar Seli ja Ülo Pärnits, Tolaram Group, ettevõtjad Soomest, Kanadast, Saksamaalt. Kuna suurele huvile vaatamata pole tselluloositehast veel ehitama hakatud, siis näitab see projekti väga kõrget riski. Toimetus ei pea õigeks, et riik võtab enda kanda eraettevõtja riski. Miks korrata varem tehtud vigu? Kartulitöötlemistehase Lekto puhul räägiti samuti odava tooraine ja tööjõu ning turustuskanalite olemasolust. Tulemuseks oli aga pankrot ja riik kandis kahju.

Teine näide, kui äriprojekti ei rahastatud majanduslikest, vaid poliitilistest ja erakondlikest huvidest lähtuvalt, oli Koit Kaaristu 62,1 miljoni krooni suurune väetiseprojekt. Selle plaani finantseerijaks oli riigile kuulunud Põhja-Eesti Pank ja hiljem kompenseeris riik laenust 37 miljonit krooni.

Ka Äripäeva omanikud võiksid nagu tselluloositehase rajajad lubada riigile uusi töökohti, investeeringuid ja suurt maksutulu, kui valitsus garanteerib, et riik ostab igast Äripäeva numbrist valitsusasutuste reklaamimiseks mingi arvu reklaamilehekülgi või poole ajalehe tiraa?ist.

Riik peaks tselluloositehase investorile ainult lubama, et ta ei vähenda lähema kümne aasta jooksul raiemahtusid alla kindla piiri ja kui tselluloositehas tahab, siis võib ta selle puidu turult kokku osta. Fikseeritud hinda aga valitsus garanteerida ei tohiks. Sellega sekkuks riik otseselt majandusse ja turusuhetesse. Seda aga ei pea toimetus õigeks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing