22. märts 1998 kell 22:00

Hoiupank ei saa täita lubadust

«Me oleme dividende juba kaks aastat lubanud, meie plaanid nägid nii ette,» tunnistas Hoiupanga pearaamatupidaja Juta Maar. Pank esitas keskpangale taotluse maksta sel aastal dividende 50 senti iga aktsia kohta, kokku ligi 10 mln krooni eest.

Hansapanga direktor Rain Lõhmus ütles, et fakti, et Hoiupank ei saa dividende maksta, ei tasu võtta traagiliselt. «See ei muudaks nagunii eriti midagi, eriti väikeinvestorile,» ütles Lõhmus, kommenteerides Hoiupanga plaani maksta dividende 50 senti aktsialt. «Muidugi, kui on lubatud, tuleks lubadust täita,» lisas Lõhmus.

Aasta tagasi kinnitas Hoiupanga endine juht Olari Taal panga aktsionäridele, et 1997. a eest makstakse Hoiupanga aktsionäridele esmakordselt dividende. Reedel teatas Eesti Pank, et ei anna Hoiupangale luba dividendide maksmiseks, sest Hoiupank peab täitma kohustusliku pangandusreservi.

Olen süüdi, et Hoiupank saatis neljapäeval enneaegselt välja teate dividendide maksmise kohta, tunnistas Hoiupanga pearaamatupidaja Juta Maar. Luba selleks pangal veel polnud ja seda ei saadudki.

«Inimesed, kes selle teate välja saatsid, ei teadnud, et seda ei tohi veel teha,» rääkis Maar. Ta ütles, et tegemist oli pangasisese infosüsteemi puudulikkusega.

«Ma enda meelest ütlesin, et teadet ei tohi saata enne, kui Eesti Pank on dividendide maksmiseks loa andnud, kuid ütlemine ei ole ka see,» lausus Maar.

«Peamine eitava vastuse põhjus oli see, et riskireserv polnud täidetud,» ütles Eesti Panga infoosakonna juhataja Andrus Kuusmann.

Maar ütles BNSile, et eelmise aasta lõpu seisuga oli arvestuslikust riskireservist täitmata üle 50 mln krooni. Määruse kohaselt tehakse ettekirjutus dividendide väljamaksmise osaliseks või täielikuks piiramiseks pangale, mille üldine riskireserv on alla miinimumtaseme.

Juta Maar ütles BNSile, et keskpanga määrus ei tulnud ootamatult, kuid Hoiupank lootis, et keskpank arvestab nende kõrget omakapitali ja kapitali adekvaatsust. «Selle aasta lõpus tahame riskireservi täis saada,» lisas ta.

Hetkel kuum