Stockholm sobib meeleolukaks nädalalõpuks

24. märts 1998, 00:00

 • ajavahe -1 tund
 • üksikpilet ühistranspordis maksab 13 SEKi (23.40 kr). Juhul kui te ei soovi külastada muuseume ja vaatamisväärsusi, on tark muretseda Stockholmi transpordikaart, mida müüakse turismiinfos, Pressbyrå kioskites:
  - 24 tunniks 60 SEKi (108 kr) täiskasvanule, 36 SEKi (65 kr) lapsele;
  - 72 tunniks 120 SEKi (216 kr) täiskasvanule, 72 SEKi (130 kr) lapsele.
 • Kui plaanite külastada vaatamisväärsusi ja lõõgastuda, muretsege Stockholmi kaart (Stockholm Card), mis annab tasuta pääsu 70 muuseumi, tasuta laevaekskursioonid, allahindluse mitmes muuseumis, messidel, kruiisidel, samuti tasuta ühiskondliku transpordi ning autoparkimisvõimaluse. Kaardil on soodustused täpselt loetletud. Hind
  - 24 tunniks 199 SEKi (360 kr) täiskasvanutele, 25 SEKi (45 kr) lastele;
  - 48 tunniks 398 SEKi (716 kr) täiskasvanutele, 50 SEKi (90 kr) lastele;
  - 72 tunniks 498 SEKi (896 kr) täiskasvanutele, 75 SEKi (135 kr) lastele.
 • parima ja mitmekesiseima info Stockholmi ja ümbruse kohta koos ohtra pildimaterjaliga saate turismiinfokeskusest Rootsi Majas (Sverigehuset) Hamngatan 27 (Kungsträdgårdeni metroopeatus). Sealt saab ka teatri- ja kontserdipileteid. Avatud tööpäevadel kell 9--18, nädalavahetusel kell 9--15.
 • kui te soovite hotelli broneerida iseseisvalt, pöörduge Hotellcentralenisse. Teenus on tasuta. Epost hotels@stoinfo.se, tel 08 789 24 25, faks 08 791 8666.
 • parima ülevaate Stockholmis toimuvast saate bro?üürist Stockholm This Week, mida leidub kõikjal turismiinfopunktides. See sisaldab põhjaliku info muuseumide lahtiolekuaegadest ja hindadest, samuti ühe kuu sündmuste kava.
 • põhjaliku ülevaate söögikohtadest ja meelelahutusasutustest saate Anders Björkmani ja Margareta Hägglundi tillukesest raamatust «Stockholm Guide -- bars, restaurants, cafes, shopping, entertainment». Seda tasub küsida Rootsi Majast.
 • korralikud Stockholmi kaardid maksavad alates 15 SEKist (27 kr), info internetis http://www.stoinfo.ee
 • teatripiletid esietendustele alates ca 300 SEKist (540 kr). Kuningliku ooperi piletid maksavad alates 40 SEKist (72 kr)kuulamiskoha puhul, ca 200 SEKi (360 kr) keskmisel tasemel istekoha puhul. Pileti hind sõltub etenduse liigist ja esinejatest.
 • kontserdipiletid: kehvad kohad ca 50 SEKi (90 kr), head kohad alates 100 SEKsit (180 kr) olenevalt esinejast ja kontserdisaalist, keskmine hind ca 200 SEKi (360 kr).
 • bussiekskursioonid, mis väljuvad kuningliku ooperiteatri eest, maksavad 120 SEKi (216 kr)
 • pilet Cosmonovasse 65 SEKi (117 kr) täiskasvanule, 35 SEKi (63 kr) 5--15aastastele, kõrvaklapid 10 SEKi (18 kr)
 • mitmekesiseimad ostuvõimalused on kesklinnas Drottninggatanil, Kungsgatanil, Hamngatanil, Biblioteksgatanil, kus asuvad ka suured kaubamajad. Omanäolisemat kaupa leidub Södermalmi saarel Götgatanil ja Hornsgatanil.
 • kena postkaart ca 5 SEKi (9 kr), mark Eestisse 7 SEKi (12.60 kr)
 • Tänavuses Euroopa kul-tuuripealinnas Stockholmis õnnestub teil kindlasti veeta mõnus perekeskne nädalalõpp -- viite lapsed Skandinaavia suurimasse Astrid Lindgreni muuseumi Junibankenisse, õhtu veedate luksuslikus kuninglikus ooperis, kus etendatakse vaid maailma tuntumaid muusikalavastusi, või naudite popstaari kontserti Globenis. Näiteks Genesis esineb juba 3. aprillil.

  Kui te ei suuda valida, kuhu minna, laske seda enda eest teha turismitöötajal, kes valdab teavet lähipäevade sündmuste kohta ja müüb teile teatri- või kontserdipiletid samas infobüroos. Teil jääb vaid üle kaardi järgi õigesse kohta minna.

  Et tegemist on kultuuripealinnaga, toimub linnas piisavalt põnevaid üritusi, mis ka sihitult hulkudes jäävad silma. Niipea kui ilm lubab, hõlmab kultuuriline tegevus kõik vabaõhulavad. Teavet kultuuripealinna ürituste kohta saate ka oran?ist raamatust, mida jagatakse kõikjal tasuta.

  Stockholmis on vist küll ebaaus kurta igavuse üle, sest tegevust on mitmesuguste huvidega inimestele.

  Mida suve poole, seda mitmekesisemaks muutuvad meelelahutusvõimalused peredele. Vaid jalutuskäigu kaugusel kesklinnast Djurgårdeni saarel võib veeta terve päeva ja enamgi. Kes jalutuskäiku pikaks peab, jõuab saarele bussiga nr 44, 47.

  Jõe kaldal asub Junibanken -- muuseum-mängutuba, kus lapsed saavad sisse elada Astrid Lindgreni tegelaskujude maailma, täiskasvanud aga võivad samal ajal einestada stiilses Segasummasuvila kohvikus. Rongisõidule tasub minna koos lastega.

  Samas kõrgub ka Vasa muuseum, mis peidab endas hiiglaslikku iidset purjekat. Muuseumi kõrval on aga akvaarium, kus lisaks haide ja piraajadega tutvumisele saab aimu ka subtroopilise kliima iseärasustest. Suvepoole muutub põnevaks nii Tivolis kui Skansenis, Stockholmi mitmenäolises vabaõhumuuseumis, kus ei puudu isegi tsirkus.

  Kui viibite Stockholmis mitu päeva, varuge üks neist päratu ekraaniga Cosmonovale. Põnevas läbi korruste ulatuvas loodusloo muuseumis asuv kino on avatud kell 11--19. Ekraani suurus haarab istujad filmi tegevusse, mistõttu isegi tugeva närvikavaga inimesed haaravad aeg-ajalt tooli käsitugedest, kui satuvad koos filmitegelastega veekeerisesse või lennukiga kanjonite vahele sööstma. Arvestades Cosmonova tohutut populaarsust, tasub piletid osta juba möödunud päeval mõnest suuremast turismiinfopunktist. Vastasel korral võite kergesti kinoelamusest ilma jääda, sest näiteks viis esimest seanssi on juba hommikuks välja müüdud, kuuenda seansi ajal peate aga juba sadamas olema.

  Kes vaatamisväärsustest ja muuseumidest lugu ei pea, võib veeta tunde Stockholmi kaubanduskeskustes, leides ikka ostma sundivaid allahindlusi.

  Või siis seigeldakse seltskonnaga ühest söögikohast teise ja lõpetatakse õhtu mõnes kuulsas ööklubis, näiteks Bernsi baaris Berzelii pargis või hullumeelses Börsenis Jacobsgatanil. Tuntud ööklubide hulka kuulub seitse korrust läbiv Sturecompagniet Stureplanil, mille igal korrusel lõõgastustakse ise stiili muusika saatel.

  Turistide huviorbiidis on Wallmans salonger Teatergatanil, kuhu on peaaegu võimatu ukselt ca 100 Rootsi krooni maksvat piletit saada. See on põnevalt kujundatud mitme saaliga restoran-baar, kus show vältab kogu õhtu. Ettekandjad on nii teenindaja kui esineja rollis. Tegemist on muusika- ja tantsuproffidega, kes ka teenindajaameti ära õppinud.

  Söögikohtade paljusus hoiab Stockholmi restoranide ja pubide hinnad sarnased, tänu millele saate välja elada oma kapriise ja soove, külastades teile põnevana tunduvat söögikohta. Vaatamata hindade suhtelisele ühtsusele tasub siiski järgida vana tõde: vältige klientideta söögikohti ja eelistage neid, kus rahvast rohkem.
  Päevamenüü
  Kokkuhoidlikul juhul tasub jälgida söögikohtade akendel olevailt menüüdelt päevaeine võimalust. Selle hind jääb vahemikku 45--90 Rootsi krooni (81--162 kr). Tavaliselt on menüü rootsikeelne ja kui te sellest täpselt aru ei saa, ärge peljake, astuge restorani sisse ja küsige. Päevaeinet pakutakse ajavahemikus kell 11--14 (mõnikord ka kuni kella 15ni).
  Heade söögikohtade ja mõnusate vaba aja veetmise võimaluste poolest on kuulus Södermalmi piirkond. Sealsed pubid on õhtuti rahvast täis olenemata nädalapäevast. Kuulsaim neist on Hannas Krog.
  Luksuslikud söögikohad
  Suursugusemate ja stiilsemate hulka kuuluvad kuningliku ooperi hoones paiknevad kohvikud ja restoran, mille akendest võib möödaminnes näha elegantselt riietatud keskealisi ja vanemaid inimesi tassikest kohvi ja magustoitu nautimas. Väärikas õhkkond tähendab ka tavalisest kõrgemat hinda.
  Luksuslikus hinnaklassis eineid saab kesklinnas ka Norrlands'is, Normas, KBs ja näiteks Gondolenis. Rootsi köögist saab meeldiva ülevaate vanaaegsete paemüüride vahel asuvas Diana restoranis, kus on mõistliku hinnaga buffet. Diana asub vanalinnas kõrvalisel Brunnsgrändi tänaval.
  Keskmised hinnad
  Nii pubides kui restoranides maksavad odavamad praed ca 70--90 Rootsi krooni (126--162 kr). Odavamad on pitsad ja pastad, mille korralikud portsud maksavad ca 45 Rootsi krooni (81 kr). Samasse hinnaklassi jäävad eined kreeka ja türgi söögikohtades, mis on südalinnast veidi eemal, näiteks Södermalmis.
  Pokaal õlut maksab ca 35 Rootsi krooni (63 kr), tass kohvi ca 15 Rootsi krooni (27 kr). Hommikusöök tasub tellida alati hotellis, sest suhteliselt kasina hommikueine eest tuleb kohvikus loovutada ca 45 Rootsi krooni (81 kr).

  Kõige vähem võtab aega ning ka hinnalt on soodsam sõita Stockholmi Estline'i lae-vaga, mis pakub igal kuul ka mõne sooduspaketi. Tavahindade puhul peaks neljane seltskond (ema-isa ja kaks last)ühepäevaseks reisiks arvestama kokku ca 2190 kr, see sisaldab ka mõned söögikorrad. Kui soovite viibida näiteks kaks ööd Stockholmis, küsige hotellipaketti, mille hind tuleb samadel tingimustel (v.a söögid) ca 7080 kr. Aeganõudvam, ent mugavam on reisida Soome kaudu Finnjetil Helsingisse ja sealt edasi Silja Line'i laevadega. Variant peaks sobima eelkõige peredele, sest lastel on tegevust rohkem. Silja Line'i laevade odavaim neljane kajut maksab ca 2380 kr, lisaks Finnjeti tekipiletid täiskasvanule 270 kr, lapsele 140 kr.

  Raadio ettevõtlikule inimesele

  Äripäeva raadio 92.4

  Hetkel eetris

  Kava

   Vaata kogu kava
   Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
   28. November 2011, 18:18
   Otsi:

   Ava täpsem otsing