Vaegkuulmine ei takista tavatelefoni ja mobiili kasutamist

26. märts 1998, 00:00

Mobiiltelefonide mõjust haigele sü-damele ja südamestimulaatorile on palju räägitud, samuti on teadusajakirjades palju räägitud mobiiltelefonide mõjust ajule, tähelepanuta aga on jäetud vaegkuuljad ja kuuldeaparaadid.

Sõna «vaegkuulmine» seostub paljudele sõnaga «kurt», st inimesega, kes ei kuule mitte midagi. Tegelikult on siiski õigem kasutada terminit «vaegkuulmine», sest iga halva kuulmisega inimene ei ole kurt.

Vaegkuuljaid ei ole küll palju, kuid eri andmetel on neid 5--10 protsenti rahvastikust, millest ligi kolmandiku moodustavad alla 40aastased inimesed.

Paljud vaegkuuljad kasutavad kuulmise parandamiseks kuuldeaparaate. Tänapäeval pakuvad mitmed firmad kohalikul turul eri hinna ja kvaliteediga kuuldeaparaate, alates ülivõimsatest taskus kantavatest ja lõpetades kuni keskmiste kuulmiskahjustuste kompenseerimiseks mõeldud, kuuldekanalisse mahtuvatega. Kasutaja jaoks erinevad need eeskätt helitugevuse, helirõhu, sagedusriba laiuse ning reguleeritavuse, kasutamismugavuse ja muidugi hinna poolest.

Vaegkuulja ei erine oma vajaduste poolest tavalisest inimesest ning loomulikult kasutavad ka vaegkuuljad telefone.

Enamiku tuntud lääne firmade kuuldeaparaadid töötavad sagedusribal 150--6000 Hz ning Eestis ja endise idaploki riikides toodetute sagedus jääb vahemikku 150--4300 Hz. Mis puutub kuuldeaparaatide töökindlusse, siis selles suhtes pole erinevused firmade vahel kuigi suured.

ASi Tondi Elektroonika turundusjuht Udo Solna: Kuuldeaparaat võimaldab kasutada nii tavalist telefoni kui mobiiltelefoni. Niinimetatud fiksvõrgu telefoni osas kuuldeaparaadi kasutajal probleeme ei ole, sest praktiliselt kõik kuuldeaparaadid on varustatud spetsiaalse, telefoni magnetväljale reageeriva nn telefonipooliga, mille töölerakendamiseks piisab ümberlülitamisest.

Mobiiltelefoniga on teine lugu, sest see kujutab endast ülikõrge sageduse saatevastuvõtuaparaati, olles seega raadiohäireid tekitava elektromagnetilise kiirguse allikas. Seetõttu indutseeritakse vahetult vastu mobiiltelefoni surutud kuuldeaparaadi vooluringidesse häiresignaal, mis mõistagi halvendab kuuldavust, kuid ei muuda seda nulliks. Kõne jääb igatahes arusaadavaks. Vähemalt ühe meetri kaugusel viibivale kuuldeaparaadi kasutajale mobiiltelefon mingeid häireid ei põhjusta.

Kuuldeaparaat ja häired

 • tavatelefoniga helistades kuuldeaparaadi kasutajal probleeme ei teki, sest kuuldeaparaadid on varustatud spetsiaalse telefonipooliga
 • mobiiltelefoniga helistades tekivad kuuldeaparaadi töös häired, sest mobiiltelefon tekitab elektromagnetilise kiirgusega kuuldeaparaadi vooluringidesse häiresignaali
 • mobiiliga rääkides on kuulda sahinaid ja nn plekist kõnet, vilistamist, kõne võib olla hakitud
 • Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  06. December 2011, 19:34

  Raadio ettevõtlikule inimesele

  Hetkel eetris Hetkel eetris

  Äripäeva raadio viimased saated

  Kõiki viimased raadio saated
  Otsi:

  Ava täpsem otsing