Sukavabriku suuromanikud ostavad aktsiaid kokku

30. märts 1998, 00:00

Suva suuraktsionäride nõukogu esimees Viktor Saarestik ja nõukogu liige Vello Erm soovivad Tallinna kesklinnas asuvad tootmishooned maha müüa ja ehitada linna serva Betooni tänavale tänapäevase sukavabriku. Ettevõttel on maa olemas, praegu tegeletakse projektlahendustega.

Uue sukatehase maksumus on 80--90 miljonit krooni, see on Viktor Saarestiku väitel vaid minimaalne investeeringuvajadus. «Optimaalne oleks 120 miljonit krooni,» lausus ta.

Suva peab koostöö üle läbirääkimisi ühe USA tekstiiliettevõttega ja Ameerika firma esindaja viibib koos Suva tehase juhtidega praegu Moskva kergetööstusmessil, et leida Suva toodangule turgu Venemaal.

Saarestik ei soovinud avaldada välisinvestori nime, sest tema väitel on läbirääkimised alles algstaadiumis.

ASi Suva 90 protsenti aktsiaid kuulub Saarestiku sõnul praegu temale ja Vello Ermile. Ettevõtte aktsiakapital on 2,23 miljonit krooni.

Suva suuromanikud kavatsevad suurendada ettevõtte aktsiakapitali kevadel vähemalt 8 miljoni kroonini. Väikeaktsionäridele on seatud aktsiate müümise viimaseks kuupäevaks 1. aprill.

Suva väikeaktsionäri Tiiu Võsu sõnul pakkus Saarestik talle mitu kuud oma osaluse suurendamist, muidu ei tunne suuromanikud tema osaluse vastu enam mingit huvi. Võsu müüs talle kuulunud 14 aktsiat Saarestikule nende nominaalhinna 14 000 krooni eest ja sai selle eest raha kohe kätte.

Väikeaktsionär Lembit Noor müüs talle kuulunud aktsiad 7000 krooni eest ära. «Mul ei jäänud midagi üle,» tunnistas ta. «Meile öeldi, kui te 1. aprilliks aktsiaid ei müü, siis kaotavad need üldse väärtuse,» lisas Noor.

Suurima väikeaktsionäri, Suva kunstniku Heli Karu aktsiad 100 000 krooni väärtuses on veel müümata, kuid ka tema loobub ilmselt osalusest ettevõttes. «Tal on raha vaja,» kommenteeris eelmisel nädalal üks Suva töötaja.

ASil Suva oli käesoleva aasta alguseks sadakond väikeaktsionäri. Kui palju neist on praegu omanikeringi jäänud, ei osanud ettevõtte finantsjuht öelda.

Viktor Saarestik väitis, et vägisi aktsiate kokkuostmist pole toimunud. «Inimesed on ise tulnud meie juurde aktsiaid pakkuma,» lausus ta.

Saarestik tunnistas, et ettevõtte juhtimise seisukohalt on õigem, kui aktsiapakk jaotub kahe tegevomaniku vahel.

Suva viimased tootmisliinid osteti ettevõtte peatehnoloogi Eve Vaidla sõnul 1989. aastal. Siis olid need seadmed ajakohased, praegu on nad aga ammu ajast maas, lausus ta.

Suva on teinud samas palju tööd toodangu uuendamise ja konkurentsivõimelisemaks muutmise nimel. Ettevõtte tegevjuhi Evgeni Matsalu sõnul on turule toodud mitu uut kaubamärki, umbes pool toodangust läheb ekspordiks Soome, Lätti ja Venemaale. Tellimustöid tehakse Rootsi.

Suva turuosa Eestis on aga aasta-aastalt vähenenud, praegu on see 20 protsendi ringis. «Praegu on sihikul eelmise aasta taseme hoidmine,» kinnitas Matsalu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing