29. märts 1998 kell 22:00

Vene turg tõuseb

Reedel saatis president riigiduumale kirja, paludes kinnitada 35aastase Kirijenko peaministriks. Kui parlament peaks keelduma, lubas president selle laiali saata.

«Ma ei püüa kedagi hirmutada. Aga kui te lükkate tema kandidatuuri tagasi kolm korda, siis neljas kord tähendab see parlamendi laialisaatmist,» tsiteerisid Vene agentuurid Jeltsini sõnu.

Riigiduuma spiiker Gennadi Seleznjov avaldas arvamust, et Kirijenko võidakse kinnitada esimeses voorus, ehkki kommunistide liider Gennadi Zjuganov peab teda sellesse ametisse liiga kogenematuks.

Reedel kirjutas Venemaa president Boriss Jeltsin alla ka 1998. aasta föderaaleelarvele. Eeelarve kuludeks on plaanitud 499,9 miljardit ja tuludeks 367,5 miljardit rubla. Eelarvepuudujäägiks on kavandatud 132,3 miljardit dollarit ehk 4,7% SKTst.

Vene majanduspoliitika tänavused peaeesmärgid on vähemalt kaheprotsendiline majanduskasv, põllumajandustootmise languse peatamine ja elanikkonna reaaltulude vähemalt kolmeprotsendiline suurenemine.

Venemaa valitsus vähendas naftatootjate transporditariifi poole võrra, et toetada nafta hinnalangusest nõrgestatud kodumaist naftatööstust. Valitsus otsustas, et monopoolse Transnefti juhtme kaudu tonni nafta transportimine maksab teises kvartalis senise kolme dollari asemel 1,5 dollarit.

Valitsus plaanib lisameetmeid naftatootjate toetamiseks, ütles esimese asepeaministri kohusetäitja Boriss Nemtsov. Reedel levisid Moskvas kuuldused, et transpordikulud kaotatakse täielikult.

Nafta hind maailmaturul on hakanud viimastel nädalatel taas tõusma pärast kukkumist alla 12 dollari barrel.

Venemaa keskpank teatas reedel, et võimaldab alates 23. märtsist välismaalastel tegutseda Venemaa futuurtehingute ja optsioonide turul.

Panga teatel tühistati kõik seni futuurtehingutele kehtinud piirangud Venemaa territooriumil. Piirangute kaotamisega loodab keskpank alandada keskvalitsuse võlakirjade hinda.

Keskpanga hinnangul on futuurtehingud ja optsioonid parem riskijuhtimise meetod kui pankadevaheline turg, millel välismaalastel oli seni ainsana võimalik tegutseda. INTERFAX-REUTERS-BNS-ETA-ÄP

Hetkel kuum