30. märts 1998 kell 22:00

Eksootiliselt ergas Bali elab pidustuste tähe all

Indoneesia saarel Balil ei ole neoonvärvilisi silte, mis teid ööklubisse juhataksid. Ööelu Bali moodi võib tähendada tantsuetenduste jälgimist, templitseremooniat või hoopis tutvumist põneva, õlilampidega valgustatud pealinna Denpasari ööturuga.

Kahtlemata on Indoneesia 17 508 saare hulka kuuluv Bali sportlike huvidega inimesele sobiv paik -- võrratud golfiväljakud Sanuris Bali Beach'i hotelli vastas ning saare põhjaosas Brata järve külje all, tenniseväljakud suuremate hotellide juures, rääkimata India ookeani värvilisest, korallide ja merekarpidega justkui ülekülvatud merepõhjast, mis on sukeldujate paradiis. Sukeldujad eelistavad Sanuri, Nusa Dua, Candidasa, Lovina ranna ja Tulambeni piirkonda.

Parim aeg Bali külastamiseks on aprillist oktoobrini, mil kliima on jahedam ja kuivem. Päikesevannidega tasub olla ettevaatlik ja kasutada ohtralt päikseblokaatoreid, sest tõsise põletuse võib saada juba 20minutisest rannas lebamisest. Kõige soojem merevesi öeldakse olevat Sanuris. Turvalisuse huvides tasub silmas pidada kõiki rannavalve hoiatusi ja märke.

Balil pidutsetakse vist küll kogu aeg. Nende kuulsatel festivalidel tasub kindlasti osaleda. Kuna enamik pidustusi on liikuvad ja seotud eurooplasele harjumatute hindude saka ja wuku kalendriga, tasub teavet hankida põnevate materjalidega hästi varustatud turismiinfokeskustest. Kel veab, võib sattuda ka surnupõletamistseremooniale, mida toimub viimasel ajal üha harvem, sest tavalisele kohalikule elanikule on riitus liiga kallis.

Tuntuim on religioosne Galungani festival, mil kümne päeva jooksul pühitsetakse kogu saarel jumalate maale tulekut. Tänavu toimub Galungani festival aprillis ja novembris. Mittereligioossetest pidustustest on suurejooneline juulis ja oktoobris peetav härjavõitlus.

Nii turul kui külades seigeldes võite tutvuda balilaste imetlusväärse käsitööoskusega. Parimad suveniirid on puu-, kivi- ja luunikerdused, samuti kuld- ja hõbeehted. Saare kunstikeskuseks peetakse Ubudi küla, põnevaimaid väärismetallist ehteid leiate Celukis, kus saate jälgida ka ehteseppade tööd. Kivi töötlemisest elatub kogu Batubula küla.

Kohalikest toitudest tasub maitsta:

rijstaffel-bali -- kuulsa 21 toidust koosneva peolaua versioon;

nasi goreng -- krevetid ja maitsestatud liha praetud riisiga;

babi guling -- saare populaarseim toit piimapõrsast;

oper cyam -- värskes kookosepiimas keedetud kanapoja tükid;

sate -- paksud sütel küpsetatud kanapoja, veise- ja sealihatükid;

maapähklikastmega maitsestatud salatid, mis on tõeliselt värske ja hõrgu maitsega.

Hinnad

- kohalikku toitu pakkuvas restoranis saab korraliku õhtusöögi 3--9 dollariga (43--130 kr);

- hotellirestoranides maksab korralik õhtusöök alates 12 000 ruupiast;

- kohalik õlu on suhteliselt odav: külapoes ca- 14 kr, hotellides 30--60 kr. Veinid on üsna kallid, sest enamik imporditakse Austraaliast.

Hetkel kuum