Kuidas valida vaipkatet äriruumi põrandale

02. aprill 1998, 00:00

Valima asudes peaks äriomanik endale kõigepealt selgeks tegema, kui kaua vaipkate peab vastu pidama ja kui palju on tal võimalus selle ostu peale kulutada. Euroopas toodetud intensiivse kasutusega bürooruumide vaipkatete standardid näevad ette eluiga 5--7 aastat. Eesti mustade tänavate puhul võiks selle taandada 4--5 aastale.

Selliste vaipkatete hinnatase algab 250 kroonist ruutmeeter.

Äriruumi vaiba valikul peaks uurima, mis materjaliga on tegu.

Lõngamaterjal: kõige olulisema vahe vaipkatte kvaliteedis annab lõngamaterjal ja selle kaal. Põhiliselt kasutatakse lõngana kas polüamiidi ehk nailonit (edaspidi PA) või polüpropüleeni (edaspidi PP). PA-lõnga kasutatakse alati kõrge käimiskoormusega ühiskondlike ruumide vaipkatetel, koduvaibad on aga tavaliselt valmistatud PP-lõngast. PA eeliseks on see, et ta on tulekindel, ta peab paremini vastu kulumisele ja pesudele, on värvikindlam ja talub tunduvalt paremini toolirataste hõõrumist kui PP. Määravaks on ka see, et PA on oluliselt paremate antistaatiliste omadustega kui PP.

Lõngakude: tihti vaieldakse, kas osta aasalise/sõlmelise koega või lahti lõigatud aasaga karvase koega vaipkate. Mõlemad on ühtviisi head, Eestis eelistatakse odavamaid aasalisi vaipkatteid.

Karvased/veluursed katted on kallimad, sest nad vajavad analoogse vastupidavusefekti saavutamiseks rohkem lõnga ja tööprotseduure. Lääne-Euroopas väljakujunenud tõekspidamine on, et kallimalt sisustatud esinduslikum äriruum vajab veluurkatet, tavaline kontorituba aga ajab läbi aasalise vaipkattega.

Villavaibad: ka villavaip sobib bürooruumi põrandakatteks, kuid siin tasuks meeles pidada, et korraliku villavaiba ruutmeetri hind algab 700 kroonist. Optimaalne lõngakooslus vastupidava vaiba jaoks oleks 80% villa ja 20% nailonit.

Plaatvaibad: sobivad suurepäraselt äriruumidesse, eriti levinud on plaatvaibad suure käimiskoormusega koridorides ja büroosaalides. Plaatvaiba eeliseks on see, et te saate vajadusel ainult mõned plaadid põrandal välja vahetada. Samuti lubab plaatvaiba tugev aluspõhi seda, et ta ei hakka teil kunagi põrandal lokkima ega venima, nagu tihti juhtub kangasvaiba puhul. Plaatvaiba paigaldusmeetod lubab ka seda, et te ei pea vaiba väljavahetamiseks kogu bürood tühjaks tõstma, vaid saate rahulikult tööd jätkata.

Aluspõhi: kangasvaipu on võimalik osta tekstiilpõhjal või vahtpõhjal. Suurema käimiskoormuse puhul tasuks eelistada tekstiilpõhjal vaipa. Vahtpõhi kipub kingakontsade all kiiremini lagunema ja seetõttu on ta sobilikum kodusse.

Antistaatilisus: kui valime vaipkatet arvuti- või tehnikaruumidesse, peaks ta vastama nn IBM/ICL-testi nõuetele (nim ka electronic office test).

Tulekindlus ja tervisekaitse: äriruumi vaipkatte parimat tulekindlust näitab vastavalt meie päästeameti normidele klass P. Tervisekaitseamet annab välja materjalidele realiseerimislubasid, mida müüjalt kindlasti küsida tasuks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing