1. aprill 1998 kell 22:00

Laansoo firmad maksuraskustes

Enn Laansoo tunnistas, et tema nimega seotud ettevõtete kesise majandusseisu põhjuseks on omal ajal tehtud valed otsused. Nimeka arhitekti sõnul koondub nüüd tema tegevus põhiliselt Laansoo Grupi ASi alla, mis hakkab tegelema üksnes konsultatsioonidega -- projekteerimise ja ehitusjuhtimisega.

Enn Laansoo müüs suurema osa arhitektuuribüroo varast enne pankrotimenetluse algust oma teistele firmadele. Pankrotihalduri aruande põhjal oli bürool pankroti väljakuulutamise ajal bilansijärgset vara 15 000 krooni ulatuses.

Enn Laansoo Arhitektuuribüroo ASi pankroti kuulutas Tallinna linnakohus välja 23. märtsil. Suurim võlausaldaja on maksuamet, kelle nõue ulatub üle 570 000 krooni.

Pankrotihalduriks määratud Milvi Suursaar on avaldanud arvamust, et Laansoo firmade kett tervikuna ei ole siiski majandusraskustes.

Maksuameti andmed annavad tunnistust vastupidisest olukorrast. Sundlõpetatud ettevõtete nimekirja arvatud Laansoo ASi maksuvõlg on koos viivisega ligi 350 000 krooni. Krediidiinfo andmeil lõpetas ettevõte 1996. aasta 0,7 miljoni kroonise kahjumiga.

Laansoo Kinnisvara OÜ võlgnevus maksuametile on koos viivistega ligi 220 000 krooni. Enn Laansoo ütles, et ka see ettevõte läheb likvideerimisele. Laansoo Grupi ASil maksuvõlgu küll ei ole, kuid firma ise lõpetas näiteks 1996. aasta 300kroonise kahjumiga. Läinud aasta lõppes 53 000kroonise kasumiga.

Maksuvõlglaste hulgas ei ole ka Laansoo Investeeringute AS, kuid ta ei ole seni käibemaksukohustuslane. Enn Laansoo kinnitaski, et nimetatud ettevõte pole siiamaani tegutsenud.

Enn Laansoo ei osanud eile öelda, millise tegevussuuna võtab Laansoo Investeeringute AS. Uue firmana tuleb peatselt mängu Alcedo Kinnisvara OÜ, mille kandeotsust pole äriregister veel teinud.

Laansoo ettevõtted on seni saanud rohkesti eliittellimusi. Nii on Laansoo firmad olnud projektijuhiks näiteks presidendi Paslepa suveresidentsi ehitusel, tolliameti uue peakontori renoveerimisel, Ekspress Hotline'i büroohoone rajamisel.

Selle aasta algul teatas Laansoo Grupp kavatsusest ehitada Kadriorgu 1,5 miljardit krooni maksev äri- ja elamurajoon. Jaanuaris väideti, et projekti finantseerib põhiliselt Laansoo Investeeringugrupi AS.

Hetkel kuum