Lühiuudised

02. aprill 1998, 00:00

Esmaspäevase seisuga on Eesti riik väljastanud 13 miljardit erastamisväärtpaberit ehk EVPd, millest kustutatud on 7,63 miljardit ning kasutusel 5,2 miljardit.

Rahandusministeeriumi teatel suurenes EVPde nimiväärtus möödunud nädalaga 6,22 mln krooni võrra. Kustutusarvete nädala käive oli 67,83 mln EVP-krooni, mis on rohkem kui eelneva kahe nädalaga kokku.

Möödunud nädalal laekus erastamisagentuurile 31,2 mln EVP-kr ja maa erastamise korraldajatele 23,82 mln, mis on tavalisest rohkem.

Börsil ringles 30. märtsi seisuga 166,05 mln EVP-krooni. EVPde müügi nädalakäive oli 26,32 mln EVP-krooni. BNS

Eesti pankade väljastatud rahvusvahelisi krediitkaarte oli märtsi lõpus kasutusel 21 832, sh 9886 Visa kaarti ja 8664 Eurocard/Mastercardi.

Märtsis väljastasid pangad 892 krediitkaarti.

Ühispank oli märtsi lõpu seisuga väljastanud 7075 Visa krediitkaarti. Hansapanga klientidest on Visa Classicu omanikke 1970, Eurocard Businessi kaarte on 1022, Forekspank on väljastanud 40 Visa kaarti.

Eurocard/Mastercarde on Hoiupank väljastanud 4791, Hansapank 2765, Tallinna Pank 1476 ja Forekspank 808. Eurocard Goldi kaarte on Hoiupank välja andnud 400, Hansapank 337 ning Tallinna Pank 290. BNS

Konjunktuuriinstituut (EKI) ennustab Eesti 1998. a tööstustoodangu kasvuks 9% ja jaekaubandusettevõtete käibe 10% kasvu.

EKI prognoosi kohaselt suureneb Eesti tööstustoodangu maht selle aasta lõpuks 38 miljardi kroonini.

EKI märgib, et Eesti tööstuse arengus kujunes murranguliseks möödunud aasta, tööstustoodangu müük püsihindades suurenes 13%. Teistest tööstusvaldkondadest kiiremini kasvasid puidutöötlemine (35 protsenti), paberitoodete valmistamine (38 protsenti) ning toiduainetetööstus (19 protsenti).

Sisemajanduse kogutoodangu kasvuks prognoosib EKI 1998. a 7%. BNS

Tallinna linnavarade amet teeb seoses börsiolukorra teisenemisega kuu aja jooksul linnale ettepanekud pealinna 6,4% Tallinna Panga osaluse müügitingimuste muutmiseks.

«Sellise panga sellise osaluse müügiks on volikogu kehtestatud tingimused liiga labased,» ütles linnavarade ameti juhataja Eve Fink.

Linnavarade amet esitab uute tingimuste ettepanekud sõltuvalt konsultatsioonide käigust linnavalitsusele kuu jooksul, rääkis Fink. Ta ei soostunud aga avaldama, kellega amet konsulteerib.

Tallinna Panga linnale kuuluvate aktsiate müük piiratud avalikul enampakkumisel kukkus mullu sügisel kahel korral huviliste puudusel läbi, sest aktsia turuhind oli oksjonipäeval madalam volikogu määratud alamhinnast. BNS

Hüvitusfondi veebruarikuine majandustegevuse tulem oli 8,97 miljonit krooni.

Hüvitusfondi juhatuse liikme Allan Sombri sõnul olid fondi veebruari kogutulud 15,5 miljonit krooni, millest intressitulud moodustasid 12,6 mln krooni ehk 81,3 protsenti. Investeeringutelt sai Hüvitusfond veebruaris 2,7 miljonit krooni tulu.

Hüvitusfondi koguinvesteeringud moodustasid veebruari lõpu seisuga 517,5 mln krooni. Materiaalne põhivara ulatus samal ajal 31,7 mln kroonini. BNS

Soots Turism avas eile uuesti novembris maha põlenud Peoleo Toidutare, mille taastamise kulud kattis Hansa Kindlustus.

Kiirtoidurestorani taastamine läks hoone kindlustanud Hansa Kindlustusele maksma 1,84 mln krooni. BNS

Rahandusministeeriumi esialgsetel andmetel on kolme kuuga riigieelarvesse laekunud 2,923 miljardit krooni ehk 19,58 protsenti aastaks kavandatud tuludest.

Mullu oli aasta esimese kvartaliga täidetud riigieelarve tulude aastaplaanist 20,9 protsenti.

Märtsis laekus riigieelarvesse 1,047 miljardit krooni ehk 6,99 protsenti aastaks planeeritud tuludest. Eelarve kulusid finantseeriti märtsis 1,160 miljardi krooni ehk 7,75 protsendi ulatuses.

Riigieelarve selle aasta kavandatud maht on 14,97 miljardit krooni. BNS

Kaheksa Eesti kommertspanga esindajad kirjutavad esmaspäeval all eraisikute krediidiregistri lepingule, mis on abiks petturite leidmisel ja laenude kiirel väljastamisel.

«Krediidiregister on andmete kogum, kus registreeritakse krediidiasutuste eraklientide laenud, järelmaksud ja liisingud,» selgitas registrit pidava Krediidiinfo asedirektor Alar Jääger.

«Registri eesmärk on tagada krediidiasutustele petturite avastamine,» märkis Jääger.

Eraisikute krediidiregistriga ühinevad Forekspank, ERA Pank, EVEA Pank, Hansapank, Hoiupank, Maapank, Tallinna Pank ja Ühispank. Register jääb avatuks ainult ühinenud krediidiasutustele. BNS

Alates esmaspäevast pakuvad Ühispank ja Tallinna Pank oma klientidele eluasemelaenu samadel tingimustel. Kuni 15aastase eluasemelaenu baasintress on pankade teatel 11,5 protsenti.

Tallinna Panga suurklientide osakonna projektijuht Meelis Niin ütles, et kui seni oli pankadest väljastatavate eluasemelaenude keskmine intress 14--15%, siis nüüd see langeb. «Tegu on kahe panga oskuste, kogemuste ja tehnoloogia ühendamise esimese sammuga,» ütles Niin. BNS

Maapank sai teisipäeval Peterburist tagasi külmutatud 4,2 mln kr, ütles panga suhtekorraldusjuht Madis Salum.

Peterburi maksupolitsei arestis Eesti pankade, sh Maapanga arved augustis ja süüdistas neid valuutaarvelduste eeskirja rikkumises.

Peterburi arbitraa? tühistas Salumi sõnul Maapanga vastase nõude jaanuaris. Ka ei rahuldanud Peterburi arbitraa? kohaliku maksupolitsei apellatsioonkaebust. BNS

Ericsson toob kahesüsteemsed -- GSM 1800 ja GSM 900 võrku toetavad -- mobiiltelefonid müüki sel suvel.

Ericsson Eesti müügidirektori Veiko Sepa sõnul jõuavad Ericssoni kahesüsteemsed SH 888 tüüpi mobiiltelefonid müügile teises kvartalis.

Sepa sõnul ei ületa kahesüsteemse mobiiltelefoni hind vastavate tehniliste omadustega ühesüsteemse telefoni hinda, jäädes 8000 krooni piirimaile.

Radiolinja Eesti (RLE) juhatuse liige Ants Viira ütles, et RLE võtab GSM 1800 võrgu kasutusele selle aasta teisel poolel eelkõige roamingpartnerite teenindamiseks.

Esialgu ehitab RLE GSM 1800 võrgu Tallinna, märkis Viira.

Eesti Mobiiltelefon (EMT) avas Tallinna kesklinna hõlmava GSM 1800 mobiilsidevõrgu märtsis. BNS

Homme kirjutavad AS Viljandi Centrum ning Koger & Sumberg Ehitus alla Viljandi uue kaubanduskeskuse ehituse peatöövõtu lepingule.

ASi Viljandi Centrum Viljandisse rajatava neljakorruselise kaubanduskeskuse ja hotelli ehitusmaksumus on ligi 25 mln krooni, teatas Koger & Sumbergi Grupi juhataja Andres Koger. ETA

Alates aastast 2000 ei saa kortereid enam müüa vallasvarana, vaid seda saab teha kinnisasjana koos hoonealuse maaga.

1. jaanuariks ei olnud Lääne-Virumaal, Hiiu-, Lääne-, Ida-Viru- ega Saaremaal kinnistusse kantud ühtegi korteriomandit. Teistes maakondades-linnades kokku oli kinnistus üle 1000 korteriomandi. Kõige enam oli maad kinnistatud Harjumaal (sh Tallinn) ning Valgamaal. ETA

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing