Bonnier sihib idaturgu

03. aprill 1998, 00:00

Seni tegutsesid meediakontsern Marieberg ning selle suurosanik Bonnierföretagen uutes kasvupiirkondades lahus, kuid hakkasid lõpuks teineteist segama.

Läinud nädalal tegid Bonnierid Mariebergile ettepaneku müüa ära ka ülejäänud aktsiad, mis lunastatakse välja 20. maiks. Tehingu maksumus on 9,7 miljardit Eesti krooni ning kontsernist tuleb täilikult Bonnieride pereettevõte. Seni kuulus neile Mariebergis 45% kapitalist ja 75% hääleõigusest.

Uue Bonnierföretagen AB aastakäive on 25 mld krooni, millest lõviosa annab meedia. Arvatakse, et kontsern müüb struktuurireformi ning arenguplaanide finantseerimiseks kõik muud tegevusharud.

Uue kontserni juhiks saab senine Mariebergi peadirektor Bengt Braun, juhatuse esimeheks Carl-Johan Bonnier.

Bonnierile on laienemine Ida-Euroopasse ainus võimalus, sest Rootsis kontsern oma tegevust enam laiendada ei saa. Riigi sotsiaaldemokraatlik valitsus ning eelkõige selle radikaalne kultuuriminister Marita Ulvskog taunivad meedia kontsentreerumist ning seavad kontserni tegevusele piiranguid.

Koos osalustega välismaal ulatub Bonnieridele kuuluvate päevalehtede tiraa? enam kui 2 miljoni eksemplarini. Rootsi päevalehtede turul on Bonnieride turuosa 26,6 protsenti.

Marieberg on varem teatanud, et tahab saada Läänemere-äärse piirkonna juhtivaks meediakontserniks. Firma tegutseb Poolas, Lätis, Norras ning Soomes, kus talle kuulub ligi veerand Alma Mediast, mis hõlmab ka Soome MTV ja Aamulehti. Poolas oli Media Expressi käive 1997. a 728 miljonit krooni ja Läti üksuse käive 226 miljonit.

Välisinvesteeringutelt on Soome Mariebergi jaoks esikohal, teisel kohal on Poola.

Bonnierföretageni käibest andis Rootsi vaid 54 protsenti. Teised suuremad turud olid Taani 14 ja Norra 13 protsendiga. Järgnevad Saksa, Soome ja Prantsusmaa.

Venemaal on Bonnierföretageni üks viimaseid projekte majanduslehe käivitamine Moskvas.

Bonnierföretageni kõige tulusam tütarettevõte Dagens Industri on rajanud Euroopas oma majanduslehtede võrgu. Taanis kuulub DI-le osa majanduslehest B¸rsen ning Austrias Wirtschaftsblatt. Lisaks on DI asutanud ärilehe Eestis, Lätis, Leedus, Venemaal Peterburis ja Poolas.

Mariebergi käive ulatus mullu 7,7 miljardi kroonini, Bonnierföretageni käive oli 17 miljardit krooni. DI-KL-SD-ÄP

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. November 2011, 18:19
    Otsi:

    Ava täpsem otsing