2. aprill 1998 kell 22:00

Tallinna keskhaigla pillub raha tuulde

Ligi kahe aasta jooksul on keskhaigla maksnud kastides seisva kalli aparatuuri eest järelmaksu. Uus röntgeniaparatuur hakkab tööle maikuus pärast keskhaigla radioloogiakliiniku kapitaalremonti.

Eelmise aasta septembris revideeris Tallinna rahandusameti revideerimisosakond keskhaiglat ja leidis, et raviasutus on teinud kulutusi üle oma võimaluste ning seetõttu sattunud võlgadesse. Aastatel 1996--1997 vormistas keskhaigla 14 liisingulepingut firmadega meditsiiniaparatuuri ostmiseks 33 miljoni krooni ees.

«Seega on keskhaigla võlakoormus aastateks 1997--2001 kokku 26 mln krooni,» on revisjoniõiendis kirjas.

Samal ajal on haigekassa hüvitanud keskhaiglale 2,5 mln krooni, kuna haigla osutas eelmisel aastal 8 miljoni krooni eest raviteenuseid üle lepingumahu.

«See on emase koera taktika,» iseloomustas tundmatuks jääda sooviv meditsiinijuht keskhaigla käitumist aparatuuri ostmisel. «Kui kutsika koju toon, küll see üles kasvatatakse. Kui aparaat muretsetud, küll see siis kinni makstakse.»

Keskhaigekassa direktor Maris Jesse ütles, et keskhaigla röntgeniaparaadi ost polnud hästi ette valmistatud. «Aparatuuri ostmiseks võetud laenud ja raviteenuste eest maksmine on täiesti erinevad asjad,» rõhutas Jesse. «Keskhaiglale tasutud 2,5 miljonit krooni ei olnud võlakoormuse katteks.»

Jesse sõnul ei saa keskhaigekassa mingeid tasaarvestusi teha. Samuti ei vastuta keskhaigekassa rahaliste kohustuste eest, mida haiglad on võtnud. Jesse kinnitas, et keskhaigla sai 1996. aastal röntgeniaparatuuri soetamiseks keskhaigekassast soodsalt laenu.

«Seisev aparaat toob meile jätkuvalt kahju,» möönis Tallinna keskhaigla peaarst Andrus Mäesalu. «Kui oleks võimalik olnud, töötanuks see aparaat juba ammu.»

Keskhaigla radioloogiakliiniku juhataja, Eesti radioloogia ühingu presidendi Sergei Nazarenko sõnul polnud haiglal kaks aastat tagasi vahendeid, et uuele aparatuurile nõuetekohased ruumid ehitada. «Eelmine röntgeniaparaat oli moraalselt vananenud,» põhjendas Nazarenko aparaadi ostu. «See muutus juba ohtlikuks nii patsiendile kui haigla personalile.»

Nazarenko kinnitusel paigaldati keskhaiglasse eelmisel aastal üks uus röntgeniaparaat.

Hetkel kuum