Kassiiri kontrollija

07. aprill 1998, 00:00

Kolmandik jaemüügi kadudest tekib müügikohas ehk kassas tehingu ajal. Seega on tegemist kassiiripoolsete pettustega.

Kaupmehe paigaldatud kassavalvesüsteemi PosEm (point of sale exseption monitoring) tulemusena on väga kerge üles leida must lammas oma töötajate hulgast.

Sõltuvalt PosEm-i tüübist on võimalik automaatselt jälgida mitut erinevat toimingut, nagu annulleeritud müük, hinnaalandus müüjakoodi sisestuses, kassa avamine ilma ostu sooritamata, «PANIC» nupule vajutamine, parandused t?ekil, tagastused, eksimused tuttava ostja kasuks.

Seade võimaldab saada teavet erinevustest väärtuses, jälgida üht või mitut tootegruppi ja teha seda ilma turvameeskonnale lisakulutusi tegemata.

Arvestades PosEm-süsteemi tõhusust pettuste avastamisel ja faktilise tõestusmaterjali (videosalvestus) olemasolu, vähendab PosEm juba psühholoogiliselt soovi pettust sooritada.

PosEm-i süsteemis programmeeritud toiming fikseeritakse esmalt reaalajas koos kassat?ekiga monitori ekraanil, siis salvestatakse videolindile ja lõpuks trükitakse paberkandjale välja.

PosEm-i süsteem ei vaja pidevat jälgimist, ta võimaldab kogu päeva informatsiooni vaadelda ka hiljem, näiteks tööpäeva lõpus.

PosEm-i kassavalve süsteem annab kaupmehele väga efektiivse kaitse nii oma töötajate, kui ka üldiste varguste vastu kaubandusettevõttes.

Kassavalvesüsteem on universaalne, ta valvab nii müüja tegevust kui võimaldab suurendada müüja turvalisust võimaliku ründe või pettuse vastu. Iga kauplus saab süsteemi sisestada sobiva programmi ja nii vaadelda tehinguid, mida ta loeb jälgimist vajavateks.

Süsteemil on ka võimalikke kahjusid ennetav efekt: teades süsteemi olemasolust, ei üritata petta nii kergesti. Paikades, kus kassavalvesüsteemi on rakendatud, vähenesid kaod tuntavalt.

Süsteem on väga töökindel ja nõuab vähe tööjõudu. Parima tulemuse annab ta muidugi siis, kui ettevõttel on raha selleks, et palgata inimene, kes pidevalt jälgib monitori. Võimalik on aga ka variant, kus seadme edastatud materjale kontrollib sisekontrolli töötaja muu töö kõrvalt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing