6. aprill 1998 kell 22:00

Piimatööstusettevõtted teenivad Venemaalt vähem

Saaremaa liha- ja piimatööstuse peadirektori Ahti Viilupi sõnul on tööstused sunnitud müüma Venemaale nüüd odavamalt kui varem, kuid müük sinna jätkub endiselt.

Ka keskühistu Eesti Piim direktor Jaan Mutli kinnitas, et eksport Venemaale pole enam nii tulus kui enne. Tema sõnul on aga veidi vähenenud ka eksporditavad kogused.

Venemaa muutis piimatoodete tolli arvestamise süsteemi veebruaris, hakates tolli arvestama kauba kogusest, mitte hinnast nagu varem. Sellega võttis Venemaa võimaluse kaupa tegelikust hinnast odavamaks deklareerida.

Ühinenud Meiereide ekspordijuhi Ivar Puki sõnul valitses Venemaale müügis veebruaris vaikus, märtsis müügimaht suurenes ning praegu on jälle suhteliselt vaikne. Meie prognoosid olid Venemaa müügi suhtes pessimistlikud, kuid õnneks on äri läinud loodetust paremini, ütles Pukk.

Kui kasumlik oli Venemaa müük enne tollisüsteemi muutumist ja milline on see praegu, ei soovinud piimatööstuste juhid avalikustada. Varem said piimatööstused põhilise kasumi just Venemaa ekspordist.

Eesti suurima piimatoodete eksportija Ühinenud Meiereide juhatuse liige Enn Sokk on varem öelnud, et Ühinenud Meiereid võib sel aastal saada Venemaale müügist kuni 14 miljonit krooni vähem tulu.

Ühinenud Meiereide möödunud aasta 2 miljardi kroonisest käibest moodustas eksport 1,3 miljardit krooni. Kontserni kasum oli auditeerimata andmeil 39,4 miljonit krooni, millest 37 miljonit teeniti ekspordist.

Mitme piimatööstusettevõtte juhtide sõnul on nende Venemaa partnerid juba leidnud uued võimalused, kuidas topelttollidest mööda hiilida.

Ahti Viilupi ütlusel kasutatakse näiteks võimalust vedada kaup Venemaale Soome, Leedu või Valgevene kaudu.

Venemaa oli eelmine aasta piimatööstuste tähtsaim ekspordipartner, müük sinna oli veidi üle kolmandiku kogu piimatööstuste ekspordist.

Hetkel kuum