Piletimüüjate taskusse pool miljonit

07. aprill 1998, 00:00

AS Eesti Raudtee on eelmise aasta veebruarist kuni detsembrini toimunud piletimüügi pettused seni salajas hoidnud nii avalikkuse kui oma töötajate eest. Reedel küsitletud Tallinna--Moskva rongi vagunisaatjad polnud selle liini piletitega toimunud pettustest midagi kuulnud.

Eesti Raudtee rahvusvaheliste reisivedude sisekontrolli üksus sai vihje teistelt Tallinna vaksali piletimüüjatelt, kes märkasid, et mõned nende kolleegid on hakanud oma 2000 krooni suuruse kuupalga juures äkitselt paremini elama.

Pettused tulid välja, kui hakati võrdlema Tallinnast lähtunud rongide teekonnalehtede ja rahvusvahelise piletimüügikeskuse Ekspress-2 Riia terminaali töölintide koopiaid. Samad piletinumbrid jooksid läbi nii tasuta pileteid kasutanud reisijate kui tavalisest müüginimekirjast.

Eesti Raudtee rahvusvahelise reisiveo struktuuriüksuse asejuhataja Tarmo Rei ei välista, et kassiirid tegelesid piletimüügi pettustega ka varem, kuid selle kohta pole piletikoopiaid enam säilinud. Reisijatele müüdud lisapiletite eest teenitud raha võib olla suurem kui praeguseks väljaselgitatud 430 000 krooni. Täpse piletimüüjate väljapetetud summa selgitab audiitorkontroll.

Seni on Eesti Raudtee välja selgitanud pisut üle saja pileti, mis olid vormistatud topelt. Osale piletitest olid vormistatud terved turismigrupid. Pileteid kasutati põhiliselt marsruudil Tallinn--Moskva--Tallinn.

Tänaseks on kolm pettuses süüdistatud Tallinna vaksali töötajat Sigrid Mihelson, ?anna Bolsakova ja Hassenja Lubinets ametist vabastatud ning Tallinna majanduspolitsei on algatanud juhtumi kohta kriminaalasja.

Ametkondliku juurdluse käigus on selgunud, et Tallinna vaksali endine piletilaekur ?anna Bolsakova vormistas tasuta väljajagamiseks mõeldud tühjad piletiblanketid broneeringute tegemiseks ettenähtud tööterminaalil tasulisteks ja andis võltsitud piletid Sigrid Mihelsonile müüa. Piletimüügist saadud raha jagati osaliste vahel võrdselt.

Turismigruppidele vormistatud piletid saatis Bolsakova vagunisaatjaga Moskvasse. Iga pileti pealt tasus ta poole hinnast Sigrid Mihelsonile.

Mihelson kasutas ka sellist skeemi, et vormistas raudteelastele mõeldud tasuta piletid abipiletite pähe ja andis kasutamata jäänud põhipiletid Bolsakovale võltsida.

Tarmo Rei sõnul on alust arvata, et petturid tegid koostööd mõne turismifirmaga. «Mingi seos peab olema, keegi pidi neile kliendid leidma,» ütleb ta. «Kui ühele piletile oli vormistatud terve grupp, siis keegi pidi selle grupi kokku organiseerima.»

Eesti Raudtee peadirektori abi Liia Rikson lisab, et ettevõttel on kahtlusi ühe tuntud reisibüroo suhtes, kuid kuni need pole kinnitust leidnud, ta reisibüroo nime avaldada ei soovi.

Tallinna majanduspolitsei uurija Ljudmilla Bondareva sõnul võib pettuseloosse lisanduda ka neljas isik, Tallinna vaksali ühe osakonna juhataja. Seda versiooni majanduspolitsei praegu kontrollib.

Tallinna vaksali reserveerimisbüroo endine piletilaekur Sigrid Mihelson on oma süüd tunnistanud ja maksnud Eesti Raudteele tagasi 15 000 krooni. Rohkem pole ta enda väitel tööandjale kahju tekitanud.

Mihelson väitis reedel telefoniusutluses Äripäevale, et tal polnud võltspiletite müümisel kaasosalisi ja ta ei tea midagi organiseeritud riisumisest.

Samas kirjutas Mihelson Eesti Raudtee juhtkonnale esitatud seletuskirjas, et just eelmisel suvel koondatud vanempiletilaekur Hassenja Lubinets mõtles välja pettuse skeemi ja õhutas kaastöötajaid sellele.

14 000 krooni on Eesti Raudteele tagasi maksnud ka ?anna Bolsakova. Hassenja Lubinets pole oma süüd seni tunnistanud ega ebaseaduslikult teenitud raha tagasi maksnud.

Paar aastat tagasi tuli ilmsiks ka analoogne pettus RASis Estonian Air. Riikliku lennufirma raamatupidaja Valentina Tihhonova ja kaheksa kassiiri petsid aastatel 1994--1995 Estonian Airilt välja üle viie miljoni krooni. Kahjusumma korvas lennufirmale valitsus.

Eesti Raudtee väljastab tasuta raudteepiletid oma töötajatele rahvusvaheliste reisiveoalaste kokkulepete kohaselt SRÜ ja Balti riikidesse sõitmisel. Eesti Raudtee peadirektori abi Liia Riksoni kinnitusel kasutatakse neid pileteid peamiselt töökohustuste täitmiseks.

Aastas kulub Eesti Raudteel tasuta piletite hüvitamiseks paar miljonit krooni. Ettevõte ei planeeri neid summasid ette ja pole selle kohta piirmäärasid kehtestanud, räägib Tarmo Rei. See summa kantakse ettevõtte saamata jäänud tulu reale, lisab ta.

Tänavu veebruaris vormistas Eesti Raudtee tasuta rongipileteid 218 000 krooni eest, millest suurem osa kulus sõitudeks Eesti piires. Rahvusvaheliste sõitude arvele jäi 90 000 krooni, ütleb Rei.

Eesti Raudtee peadirektor Parbo Juchnewitsch kinnitab, et Eesti-siseste rongipiletite müügil selliseid pettusi kui äsja avastatud toimuda ei saa. «Seal töötab teine piletimüügisüsteem, mis välistab piletite korduvkasutuse,» lausub ta.

Tarmo Rei kinnitab, et Eesti Raudtee rahvusvaheliste reisivedude üksus on võtnud tarvitusele täiendavaid abinõusid, et rahvusvahelistel reisidel edaspidi piletimüügipettusi välistada. «Oleme välja töötanud Ekspress-2 tehnoloogia kontrollimise juhendi, hakkame tasuta saadud pileteid arhiveerima ja nõudma aruandlust tasuta sõidu kohta,» loetleb Rei meetmeid. «Kassadesse on paigaldatud makseterminaalid, et vältida seal sularaha liikumist. Lähiajal on kavas samuti rongidesse paigaldada kassaaparaadid, et piletite ja teiste teenuste müük oleks parema kontrolli all.»

Parbo Juchnewitsch tunnistab, et eelmisel aastal toimunud pettuste puhul on tegemist pretsedendiga. «Loodan, et see jääb ka viimaseks,» lausub ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing