8. aprill 1998 kell 22:00

Hõbe suurspeku- lantide huviorbiidis

Kuld, mis on viimasel ajal kaotanud investorite silmis läike, üritab oma positsioone tagasi võita. Esmaspäeva hommikul fikseeriti Londonis kullauntsi hinnaks 313,50 dollarit võrrelduna reede pärastlõunase 306,00 dollariga, mis oli kõrgeim fiksing alates möödunud aasta 5. novembrist. Hiljem langes kullauntsi hind taas alla 310 dollari, kuid viimastel päevadel on jäänud see püsima 309--310 USD tasemele.

Kollase väärismetalli taassünd on tingitud kuuldustest, et kulla osatähtsus tulevase Euroopa keskpanga valuutareservides tuleb suurem kui senini prognoositi. Analüütikud arvasid küllaltki üksmeelselt, et keskpanga 50 mld eküü suurusest valuutareservist moodustab kuld umbes 10 protsenti. Aprilli esimestel päevadel on tulnud aga signaale, et mõned rahaliiduga liituvad osapooled oleksid huvitatud kulla suuremast osatähtsust. Näiteks Itaalia keskpanga president Antonio Fazio avaldas lootust, et keskpanga varudest hoitakse kullana 30%. Kulla suuremat osatähtsust võivad taotleda ka Saksamaa ja Prantsusmaa.

Soodsalt mõjus kulla hinnale ka dollari tugevnemine Saksa marga ja eriti Jaapani jeeni suhtes. Saksa marga viimnepäev on tulemas, Jaapani majandus on katastroofi äärel, nii ei olegi investoritel valuutaturul palju muid võimalusi dollari riski maandamiseks kui väärismetallid. Tuntud rusikareegel -- dollar üles, kuld alla -- ei pruugi alati kehtida.

Londoni väärismetallide turu analüütikud on arvamusel, et Warren Buffett, USA suurinvestor, kes omandas möödunud aasta jooksul 129,7 mln untsi hõbedat ja seejärel kontrollis umbes 20% turul kaubeldavast metallist, on umbes kolmandiku oma hõbedapositsioonidest likvideerinud. Mäletatavasti tõusis hõbeda hind pärast W. Buffett' teadaannet positsioonide omamisest kümne aasta kõrgeimale tasemele (7,90 USD/oz).

Hõbe on muutunud viimasel ajal suurinvestorite huviobjektiks. W. Buffett'ga samasse kaalukategooriasse kuuluv George Soros omandas koos oma venna Pauliga kaks nädalat tagasi 20% Boliivia hõbedakaevandustes opereerivast Apex Silver Mine'ist.

Hetkel kuum