12. aprill 1998 kell 22:00

Maavanem tühistas oma korraldused

Lukka maaüksuse erastamise aluseks olnud Harju maavanema Mait Korneti korraldused pärinesid detsembrist 1996. Aprillis 1997 tunnistas Tallinna halduskohus need korraldused täielikult seadusevastaseks. Samale seisukohale asus sama aasta juulis ka Tallinna ringkonnakohus.

Harju maasekretär Sven Põder ei osanud öelda, miks maavanemal kulus kohtuotsustele reageerimiseks ligi 9 kuud. «Kohtuotsuses pole öeldud, mis aja jooksul tuleb teha uus otsus,» põhjendas Põder viivitamist. «Aga ei kujuta ka ette, kuidas on võimalik varasemaid korraldusi tühistanud uut korraldust ellu viia,» sõnas maasekretär, viidates uusmaaomanike heausklikkusele.

Lukka maaüksuse kirjaliku piiratud enampakkumise alghinnaga 682 000 krooni kuulutas Harju maavalitsus välja oktoobris 1996. Huvilisi oli kaks: vaidlusalust maatükki oma lapsepõlvekoduks pidav vanaproua Lia Konks ning vanahärra Elmar Toi, kelle esindajana tegutses kunagine Ranna broilerikasvatuse rajaja ning hilisem põllumajandusminister Vello Lind. Kuigi Konks pakkus maatüki eest 2,2 mln EVP-krooni, kuulutati võitjaks Lind, kes oli nõus maksma 0,7 mln EVP-krooni.

Märtsis 1997 müüs Vello Lind maatüki edasi ASile ELKE International, kes jaotas maaüksuse 9 krundiks. Neist kolm ostis Marcel Vichmann Hoiupangast, ühe krundi omanikuks sai Tiit Sokk. Kohe pärast müüki alustati kruntidel ehitusettevalmistusi. Teadaolevalt on tänase seisuga valmis tehnovõrgud ja kruntide juurde viiv tee. Ka on osa uusmaaomanikke jõudnud tänaseks juba vahetuda.

Lukka maaüksus asub Tabasalu lähedal, Inglise suursaadiku residentsi kõrval. Samas elavad ka Ekspress Hotline'i üks omanikke Raul Kasesalu ja Tallinna Sadama peadirektor Enn Sarap.

Maasekretär Sven Põder on arvamusel, et kui maavanem oleks otsustanud Lia Konksi kasuks, poleks see midagi muutnud. «Usun, et ka Konksi taga on mõni kinnisvarafirma,» väitis Põder.

Konksi esindaja vandeadvokaat Andres Hallmägi ütles, et tema teada müüdi maa ELKE Internationalile edasi hinnaga 1,7 mln krooni.

Hetkel kuum