13. aprill 1998 kell 22:00

Hoiupanga juht pole aktsiahüpetega kursis

1997. aasta Hoiupanga aastaraamatus oli 7,69% osalus Hoiupanga Töötajate ASi nimel, selle aasta 8. aprilli börsiteates seisis, et endise 7,69% asemel on Hoiupanga Töötajatel alla 5% ja endise alla 5% asemel on Daiwa pangal 7,69% Hoiupanga aktsiatest. Eelmisel sügisel oli sama osalus samuti Daiwa pangal. Hoiupanga juhatuse esimees Aare Kilp ütles, et tema ei tea, miks aktsiad Hoiupanga Töötajate ASi nimel olid. «Minu teada on need aktsiad kogu aeg Daiwa panga väärtpaberikontol olnud,» sõnas ta. Kilp lisas, tema ei saa kogu aeg tegeleda 7protsendiliste omanikega, sest ülejäänud 93% vajab samuti tähelepanu.

Tallinna väärtpaberibörsi peadirektor Helo Meigas ütles, et börs võtab andmed väärtpaberite keskdepositooriumist. Seda, kuidas aktsiad omanike vahel liiguvad, tema ei jälgi. «Andmed, mida me avaldame, on eminentide poolt kinnitatud,» ütles ta. Samuti ei osanud Meigas kommenteerida, kellel on Daiwa pangale panditud aktsiate hääleõigus ning kellele kuuluvad tegelikult aktsiad. «See tuleneb konkreetsetest lepingutest ja on juriidiline küsimus,» sõnas ta.

Hoiupanga Töötajate AS võttis mullu oktoobris Daiwa pangalt laenu 230 miljonit krooni, et osta aktsiaemissioonist välja miljon aktsiat. Laenu tagatiseks panditi samad aktsiad ning lisaks veel poole miljoni krooni eest Hoiupanga aktsiaid. Toona oli aktsia hind 230, eilse seisuga 140,5 krooni. Laenu võtmise ajal oli seega 1,5 miljonist aktsiast koosneva tagatise väärtuseks 345 miljonit krooni, praeguseks on tagatise väärtus vähenenud umbes 135 miljoni krooni võrra. Tavaliselt nõuab laenu andnud pank väärtpaberilaenu tagatise väärtuse langedes lisatagatisi.

Aare Kilp ei soovinud kommenteerida, kas ja kui, siis milliseid lisatagatisi on Hoiupanga Töötajad Daiwa pangale esitanud. Kilp ütles vaid, et Hoiupank ei ole Hoiupanga Töötajate laenu taganud. Erinevatel hinnangutel võib Daiwa laenu intress olla vahemikus 5--10%, seega peaks Hoiupanga Töötajate AS maksma aprilli lõpus lõppeva laenu eest 6--12 miljonit krooni.

Hoiupanga Töötajate ASi aktsionärid on Olari Taal, Aare Kilp, Juta Maar, Marcel Vichmann, Heino Viik ning Priit Haller.

Täna toimub Sakala keskuses Hoiupanga aktsionäride korraline koosolek, mille teemaks on muu hulgas fondiemissiooni korraldamine, mis neljakordistaks panga aktsiakapitali.

Hetkel kuum